Środki z KPO dla Polski przed Wigilią? D. Tusk jest "prawie pewien"

Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk na konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że jest "prawie pewien", iż przed Wigilią Bożego Narodzenia środki z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski uda się odblokować. Jak dodał, gdyby od pierwszych dni po wyborach mógł stać na czele rządu, "sprawa byłaby załatwiona".

- Gdybyśmy od pierwszych dni (od wyborów parlamentarnych - red.) mieli możliwość funkcjonowania jako rząd, sprawa byłaby załatwiona - powiedział dziennikarzom Donald Tusk, pytany o odblokowanie środków z KPO dla Polski. Dodał, że jest "prawie pewien", że uda się to osiągnąć przed Wigilią świąt Bożego Narodzenia.

- Jak pamiętacie pojechałem do Brukseli i tłumaczyłem, na czym polega zmiana w Polsce, i że tak naprawdę jednym z powodów, dla których Polacy wybrali Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewicę to była ta jednoznaczna, absolutnie bezdyskusyjna i wspólna postawa tych czterech partii w sprawie praworządności - dodał.

Reklama

Zdaniem Tuska, w Europie obecnie nikt nie wątpi w to, że "nowy rząd i nowa większość parlamentarna zrobi wszystko, żeby praworządność wróciła do Polski". 

Pieniądze z KPO: KE daje zielone światło, kluczowy 8 grudnia

Tusk przypomniał też o ważnych terminach w unijnym kalendarzu w kontekście odblokowania środkówKPO.

- 8 grudnia pierwsze decyzje dotyczące Polski, ale to jest ostatni termin, żeby nie zmarnować żadnych pieniędzy, podejmie ECOFIN - ministrowie finansów Unii Europejskiej -i jestem głęboko przekonany, że, po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej, (...) odblokowanie tych pieniędzy stanie się faktem - oznajmił.

Jak dodał, nie chodzi tutaj o jego osobistą satysfakcję, ale będzie "bardzo szczęśliwy", mogąc przed Wigilią poinformować, że "mamy bardzo fajny, poważny prezent pod choinkę" dla Polaków w postaci unijnych środków.

- To jest więcej niż nadzieja; jestem prawie pewien, że to uda nam się osiągnąć - podkreślił D. Tusk.

21 listopada Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła wypłatę Polsce zaliczki z Krajowego Planu Odbudowy. Pozytywnie oceniono plan o wartości 59,8 mld euro. W efekcie Warszawa otrzyma 5,1 mld euro (około 22 mld zł) w ramach zaliczek z dopisanego do polskiego KPO rozdziału dotyczącego programu RePowerEU, pomyślanego jako mechanizm mający przyspieszyć uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Wcześniejsze doniesienia Bloomberga mówiły o zaliczce w wys. ok 550 mln euro.

Sięgnięcie po środki w ramach RePowerEU jest stosunkowo proste - nie wymaga bowiem spełnienia "superkamieni milowych", jak w przypadku pełnej puli funduszy KPO. W przypadku Polski te "superkamienie" to kwestie praworządnościowe, których rozstrzygnięcie w sposób zadowalający Brukselę będzie skomplikowane i czasochłonne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: środki z KPO | pieniądze z KPO | Donald Tusk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »