Steinhoff: Nie ma przeciwwskazań, żeby przyspieszyć prywatyzację
Przewidywalnych i konsekwentnych - takich reform wymagają polskie finanse publiczne. Zapowiedzi z expose premiera to pierwszy krok w dobrym kierunku, teraz czas na konkretny plan. Ekonomiści podczas debaty BCC radzili, co wymaga najpilniejszych zmian.
Reforma systemu emerytalnego, likwidacja przywilejów emerytalnych i zmiany w KRUS - to zdaniem ekonomistów najważniejsze, ale i najbardziej niepopularne reformy, które czekają rząd. Potrzebę reform dostrzegają również przedsiębiorcy, o ile politycy nie będą ich niemile zaskakiwać.
- Przedsiębiorcy oczekują przewidywalności w realizacji różnych koncepcji i w zakresie reformy finansów publicznych. To nie mogą być działania "od Sasa do lasa" oraz takie, które zaskakują przedsiębiorców - podkreśla Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, w rozmowie z Newserią.
Jako jeden z przykładów Janusz Steinhoff podaje propozycję wprowadzenia podatku od wydobycia miedzi i srebra.
- Został on wprowadzony w sposób niezapowiedziany. Konstrukcja tego podatku jest fatalna, niemotywacyjna, nie uwzględnia kosztów eksploatacji - uważa ekspert.
Jego zdaniem, potrzebne jest również przyspieszenie prywatyzacji.
- Jakość zarządzania oraz oddziaływanie państwa, czy administracji państwowej na działanie spółek nie daje jakiejkolwiek gwarancji, że będą one lepiej funkcjonować. Zdecydowanie uważam, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby prywatyzację przyspieszyć. Przyspieszyć również prywatyzację elektroenergetyki z jednym zastrzeżeniem. Wyłączyłbym z tych procesów prywatyzacyjnych 100-proc. spółki skarbu innego państwa, ponieważ uważam, że nie ma to żadnego sensu, że nie jest to prywatyzacja, należy użyć tego populistycznego słowa wytrych, że jest to "wyprzedaż" - mówi Janusz Steinhoff.
Dodaje: - Państwo powinno skoncentrować się na funkcjach regulacyjnych, które trzeba doskonalić tam gdzie one są potrzebne. Natomiast nie oddziaływać na wielki przemysł za pomocą ręcznego sterowania.
Pobierz: program do rozliczeń PIT
Opr. KM