Stopy procentowe w USA znowu w górę. Fed kontynuuje walkę z inflacją

Amerykański FOMC - tamtejszy odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej - zdecydował na majowym posiedzeniu o dziesiątej już podwyżce stóp procentowych, tym razem o 25 pkt bazowych (0,25 pkt proc.). Oznacza to, że obecny poziom stóp procentowych mieści się w przedziale od 5 do 5,25 procent i jest najwyższy od 2007 r. Po decyzji dolar się zaczął osłabiać.

  • Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się na podwyższenie o 25 punktów bazowych stóp procentowych na majowym posiedzeniu. 
  • Stopy procentowe w USA mieszczą się obecnie w przedziale 5-5,25 proc. 
  • Majowa decyzja była dziesiątą z kolei podwyżką, w trwającym już ponad rok cyklu zacieśniania polityki monetarnej. 
  • Od marca 2022 r. Fed podniósł główną stopę procentową łącznie o 500 punktów bazowych, co oznacza najwyższy poziom stóp w USA od 2007 roku. 

Inflacja w USA hamuje, ale do celu wciąż daleko

Inflacja konsumencka w marcu w USA wyniosła 5 proc. w relacji rocznej, wobec 6 proc. w lutym. Dynamika wzrostu cen towarów i usług na przestrzeni miesiąca wyniosła 0,1 proc. Natomiast na przestrzeni stycznia i lutego ten sam wskaźnik rósł jeszcze o 0,4 proc.  

Reklama

W przypadku inflacji bazowej doszło w marcu do wzrostu względem danych za luty. Wzrost cen z wyłączeniem cen energii i żywności wyniósł w USA 5,6 proc. w relacji rocznej oraz 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym. W lutym te same wskaźniki wyniosły kolejno 5,5 proc. oraz 0,5 proc.

W Stanach Zjednoczonych cel inflacyjny wynosi 2 proc. 

EUR/USD

1,0729 0,0032 0,30% akt.: 25.04.2024, 23:05
  • Kurs kupna 1,0728
  • Kurs sprzedaży 1,0730
  • Max 1,0739
  • Min 1,0679
  • Kurs średni 1,0729
  • Kurs odniesienia 1,0697
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Według ostatnich, marcowych projekcji Fed, wynikało, że inflacja (tzw. PCE) wyniesie w tym roku średniorocznie 3,3 proc. i będzie wyższa niż wynikało to z grudniowej prognozy (3,1 proc.). W kolejnych latach inflacja ma się obniżać i zbliżać do celu inflacyjnego Fed-u: w 2024 r. wyniesie średniorocznie 2,5 proc., a w 2025 r. 2,1 proc.

W tle są obawy o recesję. Z marcowej projekcji wynikało, że gospodarka USA urośnie w tym roku o 0,4 proc. Ryzyko spowolnienia gospodarczego rozlewającego się szeroko po globalnej gospodarce widać w cenach ropy - te szybko spadają w tym tygodniu: WTI jest poniżej tegorocznego minimum i kosztuje o 20 proc. mniej niż przed rokiem (w środę około 19:30 cena oscylowała wokół 68,92 dol. za baryłkę po spadku o 3,84 proc.), Brent natomiast kosztowała 72,64 dol. za baryłkę po spadku o 3,60 proc.). 

Spadające ceny surowców (tanieje także gaz) będą wspierać walkę z inflacją. To, w połączeniu z wciąż niestabilną sytuacją w amerykańskim sektorze bankowym, może oznaczać, że dzisiejsza decyzja Fed była ostatnią (bądź jedną z ostatnich) w cyklu zacieśnienia pieniężnego. 

Z kontraktów terminowych na stopę procentową wynika natomiast, że do końca roku stopy proc. w USA mogą być niżej o 0,25-0,5 pkt proc. 

Gospodarka USA odczuwa efekt podwyżek stóp

Jednocześnie dane o sprzedaży detalicznej wskazały, że Amerykanie powoli zaciskają pasa. Odczyt przedstawiony za marzec wskazał na spadek na przestrzeni miesiąca o 1 proc., przy czym eksperci zakładali ujemny wynik na poziomie 0,4 proc.  

Marcowy spadek był drugim z rzędu po tym odnotowanym w lutym. Wówczas wskaźnik sprzedaży detalicznej w relacji miesięcznej wskazał na wynik -0,2 proc.  

Jednocześnie pod koniec kwietnia zostały opublikowane dane dotyczące tempa wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych. Amerykańska gospodarka rozwinęła się w I kw. 2023 r. o 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym, tj. takim zakładającym w odczycie jednoczesną prognozę na cały rok.  

Wynik za początek roku był jednak niższy od prognoz rynkowych - te zakładały odczyt na poziomie 2 proc. Jednocześnie Biuro Analiz Ekonomicznych podało dane za koniec 2022 r. W ujęciu rocznym wzrost największej gospodarki świata wyniósł 2,6 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | Fed | FOMC | stopy procentowe | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »