Gospodarka USA rośnie wolniej od prognoz. PKB w I kw. zwiększył się o 1,1 proc.
PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł w I kwartale 2023 roku o 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym - poinformowało w czwartek Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA), czyli amerykański odpowiednik GUS podając wstępne dane. Analitycy prognozowali wzrost w wysokości 2 proc. W IV kw. 2022 r. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 2,6 proc.
Tempo wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych wyniosło w I kwartale 2023 roku 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym - wynika ze wstępnych danych. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 2 procent.
Jeszcze przez pierwszą połowę zeszłego roku największa gospodarka świata odnotowywała spadki PKB. W I kwartale 2022 roku spadek wyniósł 1,6 proc., a w II kwartale 0,6 procent.
W przedostatnim kwartale 2022 roku gospodarka Stanów zaczęła się odbijać - PKB wyniósł w III kwartale 3,2 proc. w ujęciu annualizowanym według ostatecznego odczytu. Ale w ostatnim kwartale ubiegłego roku tempo wzrostu PKB w największej gospodarce świata było już niższe i wyniosło 2,6 proc. - wynika z ostatnich danych.
Dane wskazują więc, że gospodarce USA na razie udaje się uniknąć recesji. W marcu prognozy dotyczące wielkości PKB dla Stanów Zjednoczonych podniosło OECD, czyli organizacja zrzeszająca najbardziej rozwinięte kraje demokratyczne. Zgodnie z najnowszą prognozą gospodarka USA będzie rosła w 2023 roku w tempie 1,5 procent. To o 1 pkt. proc. więcej, niż OECD prognozowało w listopadzie.
PKB Stanów Zjednoczonych ma tym samym, zdaniem OECD, rosnąć szybciej niż strefy euro. Według najnowszej prognozy organizacji tempo wzrostu PKB w krajach UE należących do strefy ma wynosić w 2023 roku 0,8 procent.
Dalsze tempo wzrostu PKB w Stanach może być zagrożone przez spadki sprzedaży detalicznej. Ta spadła w marcu bardziej niż oczekiwano. Zdaniem analityków sygnalizuje to ochłodzenie w amerykańskiej gospodarce.
Wartość sprzedaży detalicznej w USA wyniosła w marcu 691,7 mld dolarów. Oznacza to, że spadła ona o 1 proc. w ujęciu miesięcznym - podał w piątek 14 kwietnia Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali mniejszego spadku, na poziomie -0,4 procent.
Problemem dla gospodarki może być także trudniejszy dostęp do kredytu, co wpłynie na nowe inwestycje. Banki obecnie podchodzą ostrożniej do udzielania nowych kredytów ze względu na niedawne turbulencje w sektorze po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank.
Obecnie stopy procentowe w USA mieszczą się w przedziale 4,75-5 proc. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 3 maja i według prognoz Rezerwa Federalna podniesie stopy o 0,25 pkt proc.