Świadczenie 300 zł ogromnym hitem. 430 tys. wniosków w dwa dni

ZUS 1 lipca rozpoczął przyjmowanie wniosków na świadczenie w wysokości 300 zł. Jak ujawniła instytucja, zainteresowanie Polaków jest ogromne. Tylko w ciągu dwóch pierwszych dni przyjmowania wniosków wpłynęło ich grubo ponad 400 tys., a wciąż składane są kolejne. ZUS w poprzedniej edycji wypłacił 1,4 mld zł.

  • Świadczenie w wysokości 300 zł jest wypłacane przez ZUS, ale najpierw trzeba złożyć wniosek.
  • 1 lipca otwarto nabór wniosków w programie "Dobry start". W ciągu dwóch dni złożono ponad 400 tys. wniosków.
  • Jak ujawnił ZUS, najczęściej wybieraną przez wnioskodawców drogą jest zgłoszenie się za pośrednictwem aplikacji swojego banku.

Świadczenie 300 zł na wniosek można dostać już w wakacje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lipca rozpoczął nabór wniosków w programie "Dobry start". Świadczenie dostać mogą rodziny z dziećmi, które uczęszczają do placówek edukacyjnych. ZUS jest pod wrażeniem liczby złożonych wniosków w ciągu zaledwie dwóch pierwszych dni.

Reklama

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ze w poprzednim roku wpłynęło do nas w całym programie ponad 3 mln wniosków to liczba 429 tys. wniosków wysłanych przez rodziców w dwa dni jest imponująca - komentuje Iwona Kowalska-Matis, dolnośląska rzeczniczka ZUS.

"Dobry start" ruszył 1 lipca. ZUS już zasypany wnioskami

1 lipca ZUS rozpoczął nabór wniosków w programie "Dobry start". Zgłaszanie się po pieniądze na wyprawkę szkolną jest możliwe jedynie elektronicznie:

  1. aplikacja mZUS,
  2. Platforma Usług Elektronicznych ZUS,
  3. portal Emp@tia,
  4. bankowość elektroniczna.

Spośród 429 tys. wniosków złożonych w 2 dni, zdecydowana większość została przesłana za pośrednictwem banków, bo aż 257 tys. z nich. Około 130 tys. zgłoszeń wpłynęło natomiast przez PUE ZUS, a 38 tys. zostało złożonych w aplikacji mZUS.

ZUS będzie przyjmować wnioski do końca listopada. Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, pieniądze najpóźniej trafią na konto do 30 września.

ZUS wypłaca świadczenie 300 zł. Kto może dostać?

ZUS przyznaje pieniądze ze świadczenia "Dobry start" tylko na dzieci uczące się w szkołach, a uczniowie muszą być w wieku od 7 do 20 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, granica wieku ustalona jest na 24 lata.

Wiek dzieci liczony jest natomiast rocznikowo. Oznacza to, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów, a także uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. lub 24. rok życia, ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

Wypłata pieniędzy nie jest zależna od wysokości dochodu rodziny. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów - podkreśla Kowalska-Matis.

300 zł świadczenia ZUS wypłaca na te cele

Świadczenie "Dobry start", czyli słynne "300 plus" po raz pierwszy wypłacono w roku szkolnym 2021/2022. Od początku obowiązywania nie zmieniła się kwota świadczenia. - To są pieniądze, które rodzice mogą dostać raz w roku na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych - podkreśla rzeczniczka ZUS.

Obecna edycja programu jest czwartą odsłoną "Dobry start". W ubiegłym roku ZUS wypłacił 1,4 mld zł na 3,3 mln przesłanych wniosków. 

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie | 300 plus | dobry start | ZUS | wnioski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »