Szefowa EBC: Nie wydaje mi się, aby szczyt inflacji był już za nami

- Nie wydaje mi się, aby szczyt inflacji w strefie euro był już za nami - powiedziała Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Dodała, że decyzje EBC w sprawie wielkości podwyżek stóp procentowych będą uzależnione od napływających danych i najnowszych projekcji.

- Chciałabym, aby inflacja osiągnęła szczyt w październiku, ale obawiam się, że nie posunęłabym się do stwierdzenia, że tak się stało - powiedziała Lagarde unijnym prawodawcom w poniedziałek w Brukseli.

Zbyt duża niepewność

- Istnieje zbyt duża niepewność, szczególnie w jednym elemencie, czyli przeniesieniu wysokich kosztów energii na poziomie hurtowym na poziom detaliczny, aby założyć, że inflacja rzeczywiście osiągnęła swój szczyt. Byłabym zaskoczona, gdyby inflacja osiągnęła szczyt - dodała.

Prezes EBC zaznaczyła, że decyzje banku centralnego ws. wielkości dalszych podwyżek stóp proc. będą uzależnione od napływających danych i najnowszych projekcji.

Reklama

- Jak daleko musimy się posunąć w podnoszeniu stóp i jak szybko musimy działać, będzie zależeć od naszych zaktualizowanych prognoz, trwałości obecnych wstrząsów, reakcji oczekiwań płacowych i inflacyjnych oraz od naszej oceny transmisji naszego nastawienia w polityce monetarnej - powiedziała Lagarde.

- Za każdym razem, gdy pytam moich najlepszych ekonomistów z EBC o ryzyko dla perspektyw wzrostu gospodarczego, to otrzymuję odpowiedź, że ryzyko jest podwyższone - dodała.

1 grudnia kolejne posiedzenie EBC

27 października Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pb. do odpowiednio do 2 proc., 2,25 proc. i 1,5 proc. EBC postanowił dostosować stopy procentowe operacji kredytowych TLTRO III.

Kolejne posiedzenie EBC odbędzie się 1 grudnia 2022 r. Po posiedzeniu EBC zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | Christine Lagarde | inflacja | stopy procentowe | inflacja świat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »