Szejkowie z ZEA zainwestują 400 mln dolarów w Adani Enterprises

Abu Dhabi's International Holding (IHC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) zainwestuje około 400 mln dolarów w Adani Enterprises Ltd., wyrażając zaufanie do imperium biznesowego indyjskiego miliardera Gautama Adaniego po tym, jak prawie 70 mld dolarów jego wartości rynkowej wyparowało.

Finansowanie z IHC, które jest kontrolowane przez kluczowego członka rodziny królewskiej emiratu, będzie stanowić około 16 proc. oferty i następuje po prawie 2 mld dolarów inwestycji w firmy Adaniego wniesionych w zeszłym roku. 

- Nasze zainteresowanie Adani Group wynika z naszego zaufania i wiary w podstawy Adani Enterprises - powiedział dyrektor generalny Syed Basar Shueb. - Widzimy silny potencjał wzrostu z perspektywy długoterminowej i wartość dodaną dla naszych akcjonariuszy - dodał. 

Koło ratunkowe od emira?

Inwestycja IHC pojawia się w momencie, gdy Adani stara się przywrócić zaufanie do swojego biznesu po druzgocącym raporcie amerykańskiego biura analitycznego Hindenburg Research. Sprzedaż akcji o wartości 2,5 miliarda dolarów, która ma się zakończyć we wtorek, miała scementować jego dziedzictwo i otworzyć imperium dla inwestorów indywidualnych. Zamiast tego musi polegać na funduszach od dotychczasowych inwestorów wyrażających swoje poparcie dla jego działań. 

Reklama

Hindenburg oskarżył konglomerat o manipulacje rynkowe, oszustwa księgowe i prowadzenie sieci kontrolowanych podmiotów w rajach podatkowych. Adani Group wydała w niedzielę 413-stronicowe sprostowanie, ale jej wysiłki zmierzające do przywrócenia zaufania wydają się nie znajdować poparcia u wielu inwestorów, ponieważ straty na giełdzie pogłębiły się. Kapitalizacja rynkowa skurczyła się o ok. 70 mld dolarów, a kluczowe obligacje dolarowe spadły do nowych minimów.

Podczas gdy Adani Group odpiera zarzuty, odradzają się też długotrwałe obawy inwestorów dotyczące ładu korporacyjnego konglomeratu. Grozi to również osłabieniem szerszego zaufania do Indii, które do niedawna były głównym celem inwestycyjnym dla Wall Street.

To już kolejna inwestycja

IHC, który zresztą sam ma problemy z przyciągnięciem międzynarodowych inwestorów, stoi po stronie biznesmena. W kwietniu 2022 r. Adani Enterprises zebrał 77 mld rupii (944 mln dolarów) poprzez emisję preferencyjnych akcji dla IHC. Adani Green Energy i Adani Transmission również otrzymały 38,5 mld rupii od firmy z Abu Dhabi.

Inwestorzy, w tym Maybank Securities, Abu Dhabi Investment Authority, State Bank of India Employees Pension Fund i Life Insurance Corporation of India również planują zakup akcji w ramach bieżącej emisji. 

Od rakiet po pastwiska

Z inwestycjami od SpaceX Elona Muska, do lokalnego łowiska i największego dewelopera nieruchomości w Abu Dhabi, IHC zmierza do dywersyfikacji gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zagranicznej ekspansji swojego biznesu naftowego. 

- Ponieważ Adani jest głównym indyjskim operatorem lotnisk i portów, w interesie flagowej firmy inwestycyjnej Abu Dhabi może być wzmocnienie istniejących relacji, zwłaszcza że emirat skupia się na turystyce, portach i innych podobnych biznesach - powiedział Vijay Valecha, główny analityk inwestycyjny w Century Financial, firmie doradztwa finansowego z siedzibą w ZEA. - Te czynniki mogły odegrać dużą rolę w decyzji IHC o dalszym inwestowaniu w Adani Group - dodała. 

IHC, którego kapitalizacja rynkowa poszybowała do 239 miliardów dolarów od 2019 roku, jest kontrolowany przez Royal Group, konglomerat, na którego czele stoi Tahnoun bin Zayed Al Nahyan - doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i brat prezydenta ZEA. Firma nie została włączona do globalnego indeksu MSCI i nie jest uwzględniona przez żadnego z analityków giełdowych śledzonych przez Bloomberga.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Abu Zabi | Gautam Adani
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »