Reklama

Szwajcarski policzek dla nowych krajów Unii, w tym dla nas

Szwajcaria otwiera się na siłę roboczą z ośmiu nowych krajów Unii Europejskiej - Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Litwy, Łotwy i Estonii. Nie brzmiałoby to jak żart, gdyby nie warunki - roczne pozwolenie dostanie w sumie dwa tysiące osób ze wszystkich tych krajów.

Reklama

Decyzja Szwajcarii spotkała się z krytyką Unii Europejskiej (ustami Catherine Ashton, szefowej dyplomacji). Psu na buty jednak taka krytyka, skoro Helweci nie są członkami Unii i w swoim kraju mogą robić, co uważają za stosowne, z uwzględnieniem rynku pracy. Szwajcaria jest sygnatariuszem układu z Schengen (swoboda przekraczania granic) i przyjęła wiele europejskich praw, ale lepiej traktuje obywateli "starej Unii" starających się o zatrudnienie w alpejskim kraju niż np. Polaków.

Z drugiej strony może Helweci wiedzą, co robią? Konfederacja powstała już w 1291 roku i ma się dobrze... Ostatnio w ogólnokrajowym referendum zdecydowano o zakazie budowy nowych meczetów w Szwajcarii. To dobitnie wskazuje na zmęczenie imigrantami i nieufność do obcych.

Krzysztof Mrówka

_ _ _ _ _

Grupa Wyszehradzka potępiła decyzję Szwajcarii o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących pozwoleń na pobyt stały dla obywateli z ośmiu państw nowej Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja uznały za niedopuszczalne dzielenie w ten sposób mieszkańców krajów członkowskich Wspólnoty.

Według nich, jest to decyzja polityczna, bo obywatele Europy Środkowo-Wschodniej stanowią jedynie 10 procent zagranicznych pracowników w Szwajcarii. Kraje Grupy Wyszehradzkiej zaapelowały więc do szwajcarskiego rządu o ponowne rozpatrzenie tej decyzji.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Dowiedz się więcej na temat: praca na czarno | praca za granicą | tym | Szwajcaria | nowym | policzek | tych | ten

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »