Szymon Hołownia jednoznacznie o Funduszu Kościelnym. "Ludzie powinni decydować"

- Nasze stanowisko (partii Polska 2050 - red.) w sprawie Funduszu Kościelnego jest jasne - powinien zostać zlikwidowany - przyznał w czasie konferencji prasowej przewodniczący ugrupowania oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. To kolejny głos spośród przedstawicieli partii koalicyjnych, który w jasny sposób opowiada się za ograniczeniem finansowania przez państwo wspólnot religijnych.

W czasie wystąpienia w Sejmie marszałek Hołownia wskazał również, że tempo pracy Międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego "go nie cieszy". - Prace powinny postępować szybciej - przyznał. Przewodniczący Polski2050 jednocześnie podkreślił, że decyzja o przyszłości Funduszu powinna zapaść w gronie koalicjantów.  

- Takie decyzje powinny być decyzjami koalicyjnymi. Proszę też pamiętać, że jak w wielu podobnych kwestiach, takie decyzje muszą mieć swoją pozytywną stronę, czyli co poza likwidacją? Znaczna część Funduszu Kościelnego trafia z powrotem do systemu państwa jako ubezpieczenia społeczne osób duchownych - powiedział Szymon Hołownia.

Reklama

Fundusz Kościelny do likwidacji, ale co w zamian? Szymon Hołownia ma propozycję

W opinii marszałka przyjęte zmiany przez rząd powinny spełniać kryteria ustalone "na samym początku". Jego zdaniem nowa forma dofinansowania wspólnot religijnych nie powinna opierać się o decyzję podjętą większością głosów w Sejmie, bo taką decyzyjność mają dostać obywatele. 

- To ludzie w formie odpisu podatkowego powinni decydować, jaki kościół chcą wesprzeć - wytłumaczył. 

Odpis podatkowy na rzecz danego kościoła mógłby być zbliżony do obecnie obowiązującego wsparcia dla organizacji pozarządowych. Przy corocznym składaniu deklaracji PIT podatnik może wskazać daną instytucję, które chce przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Opieszałość zespołu ds. Funduszu Kościelnego skomentował już premier. "Nie widzę dynamicznego procesu"

W połowie sierpnia odbyło się drugie spotkanie Międzyresortowego zespołu ds. Funduszu Kościelnego, na czele którego stoi minister obrony i przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak wskazało Centrum Informacyjne Rządu, w czasie godzinnego posiedzenia członkowie ustalili, że Rada Ministrów "we wrześniu" otrzyma "propozycje rozwiązań" oddzielenia finansowania kościołów przez państwo. 

To kolejna data, do której rząd ma otrzymać raport ws. Funduszu Kościelnego. Wspomniany zespół został powołany do życia w styczniu 2024 roku, a pierwsze zebranie miało miejsce w lutym. Odpowiednie propozycje miały zostać przedstawione do marca, jednak tak się nie stało.

Opieszałość w pracy członków zespołu była już wytykana przez m.in. premiera Donalda Tuska, który w jednej ze swoich publicznych wypowiedzi stwierdził, że "nie widzi dynamicznego procesu" nad analizą potencjalnych zmian, które miałyby objąć Funduszu Kościelny.

Wicepremier Gawkowski: Państwo nie powinno łożyć setek milionów złotych na jeden Kościół

Podobny głos padł także ze strony ostatniego z koalicjantów, czyli Lewicy. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w rozmowie w Polsat News stwierdził, że dla niego i jego ugrupowania prace nad likwidacją Funduszu Kościelnego "powinny postępować szybko".

- Powinniśmy poszukać takich rozwiązań, które mniejszych kościołów nie dotkną, nie zdemolują ich. Z drugiej strony nie powinniśmy łożyć setek milionów złotych na jeden Kościół. [...] Państwo nie powinno się w ten proces angażować, a powinno ustawić zasady, które będą transparentne dla wszystkich. Tak, aby to obywatele decydowali, na jaki kościół chcą łożyć pieniądze - stwierdził.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r., jednak to w 1990 r. ustanowiono, że źródłem jego finansowania będzie budżet państwa. Środki z Funduszu docierają do wszystkich zarejestrowanych w Polsce wspólnot religijnych, choć największym beneficjentem pozostaje Kościół katolicki.   

Pieniądze są wykorzystywane na m.in. dofinansowanie do emerytur duchownych oraz na remonty i utrzymanie obiektów religijnych. W 2024 r. z budżetu na ten cel zostanie przekazanych rekordowe 257 mln zł. Kwota ta w ostatnich latach co roku wzrastała, ponieważ jest powiązana z wysokością płacy minimalnej w danym roku, a ta rosła dynamicznie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fundusz Kościelny | budżet państwa | Kościół | Szymon Hołownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »