Tak wysokiej inflacji nie było w Niemczech od lat 50. XX wieku
Federalny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost inflacji i według wstępnych szacunków jej poziom to ok. 10 proc.. To najwyższa stopa inflacji w kraju od początku lat 50. XX wieku.
Ceny konsumpcyjne były we wrześniu o 10 proc. wyższe niż we wrześniu 2021 roku. W sierpniu stopa inflacji wynosiła 7,9 proc.
"Stopy inflacji nie były na obecnym poziomie od czasu zjednoczenia Niemiec. W krajach związkowych na początku lat 50. wynosiły one 10 proc. i więcej, ale metody obliczeniowe zmieniły się z biegiem czasu" - informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Wyższa inflacja ogranicza siłę nabywczą konsumentów i zmniejsza ich swobodę finansową. Z sondażu przeprowadzonego przez Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego (HDE) wynika, że 60 proc. konsumentów już ogranicza się podczas zakupów. W nadchodzących miesiącach na oszczędniejsze zakupy przygotowuje się zdecydowana większość (76 proc.) ankietowanych.
- Wiele gospodarstw domowych jest teraz zmuszonych wydawać znacznie więcej pieniędzy na energię lub odkładać na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. W związku z tym muszą oszczędzać na innych wydatkach, takich jak zakupy - wyjaśnił Rolf Buerkl, ekspert firmy badawczej GfK. - Ma to konsekwencje dla największej gospodarki Europy, ponieważ konsumpcja prywatna jest znaczącym filarem gospodarki - dodał ekspert.
Energia i żywność są od miesięcy największymi czynnikami wpływającymi na ceny. Rosyjski atak na Ukrainę i "wąskie gardła" w dostawach zaostrzyły i tak już trudną sytuację. We wrześniu energia kosztowała o 43,9 proc. więcej niż rok wcześniej, z kolei ceny żywności wzrosły o 18,7 proc.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Pewną ulgę przyniosła niemieckim konsumentom wprowadzona przez rząd zniżka na paliwo, a także bilet za 9 euro na lokalny transport publiczny, jednak oba te środki wygasły pod koniec sierpnia.
Rząd Niemiec zapowiada dalszą pomoc, np. emeryci i studenci mają otrzymać jednorazową kwotę ryczałtową do cen energii. Na początku roku ma zostać zwiększony zasiłek na dziecko. Ponadto rząd federalny chce wprowadzić ograniczenie na ceny gazu.