Reklama

Tchórzewski: prowadzimy potężny program w energetyce

Prowadzimy potężny program inwestycyjny w energetyce, to nie jest tak, że w ostatnich latach państwo stać było tylko na program 500 plus - zapowiedział w sobotę minister energii Krzysztof Tchórzewski na spotkaniu w miejscowości Krzesk-Królowa Niwa (Mazowieckie).

Tchórzewski przedstawił program inwestycyjny w energetyce. Przed pięcioma laty - podał - polskie gospodarstwa domowe zużywały połowę tej ilości prądu, co gospodarstwa domowe w "starych" państwach Unii Europejskiej, a obecnie zużycie sięgnęło 60 proc. ich poziomu. Zapotrzebowanie na energię rośnie. "Ta energia musi być dostarczona. Stąd budowa wielu nowych elektrowni węglowych. To nie jest tak, że w ostatnich latach państwo polskie stać było tylko na wysiłek programu 500 plus, my w tej chwili prowadzimy z olbrzymim rozmachem potężny program inwestycyjny" - zapowiedział.

Reklama

Tchórzewski podał przykład elektrowni, która będzie budowana w Ostrołęce. Ma ona kosztować ponad 6 mld zł, jej budowa będzie wymagała zatrudnienia około 7 tys. ludzi, po wybudowaniu zużywać ma 11 tys. ton, czyli 200 wagonów, węgla na dobę. Nowa elektrownia powstała w Kozienicach, budowane są w Opolu, Jaworznie, Turowie. Nowe elektrownie gazowe powstaną w pobliżu gazoportu w Świnoujściu - wyliczał minister energii.

"To są inwestycje, na poziomie około 40 mld zł, które pod moim nadzorem w tej chwili są robione przez nasze spółki energetyczne. Nie będzie rozwoju gospodarczego, nowych firm, jak nie stworzymy dostępności do energii elektrycznej. To jest główna sprawa, fundamenty, bez których nic się nie da się zrobić" - tłumaczył.

Dowiedz się więcej na temat: program inwestycyjny | energetyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »