To już ostatnie tchnienia Funduszu Kościelnego? Wiadomo, co planuje rząd D. Tuska

Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego rozpoczął prace w lutym br. Wówczas zapewniano, że wstępne ustalenia działań zespołu, w tym m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie Funduszu, poznamy do 31 marca. Niemal trzy miesiące później nadal nie ujawniono szczegółów, jednak - jak powiedział w środę wiceminister w KPRM Marek Krawczyk - może to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni. Niewykluczone, że nowy system będzie obowiązywać już od stycznia.

Liczę na to, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego nastąpi przed sejmową przerwą wakacyjną - powiedział w środę wiceminister w KPRM Marek Krawczyk. Dodał, że obecnie plan zakłada, że nowy system oparty byłby prawdopodobnie na odpisie podatkowym i miałby obowiązywać od stycznia

Co dalej z Funduszem Kościelnym? Nowy system mógłby obowiązywać już od stycznia

Polityk w radiu TOK FM był pytany, co dzieje się z projektem dotyczącym Funduszu Kościelnego, który miał być przedstawiony do końca marca br. Krawczyk ocenił, że zwłoka wynika ze względu na to, że "materia jest dosyć złożona". - Chodzi o to też, żeby jednak zapewnić właściwe funkcjonowanie kościołom i związkom wyznaniowym i nie odcinać ich w jakiś radykalny sposób od finansowania, tylko wypracować rozwiązanie też przejściowe, które pozwoli wprowadzić ten nowy system - mówił. 

Reklama

Dopytywany, czy jest nadal szansa, by ten nowy system zaczął obowiązywać od stycznia, Krawczyk odparł: "Takie są dzisiaj plany". Polityk był też pytany, czy prezentacja projektu może nastąpić jeszcze przed wakacjami sejmowymi, które będą w sierpniu. Krawczyk powiedział, że zdecydowanie liczy na to

Fundusz Kościelny czeka rewolucja. Rząd wprowadzi dobrowolny odpis podatkowy?

Polityk powiedział, że ostateczna decyzja dotycząca szczegółów propozycji jeszcze nie zapadła, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to odpis podatkowy. Zaznaczył, że pozostaje jeszcze pytanie, ile tego podatku będzie można przekazać. - Wstępne założenia mówiły o koncepcji, żeby to było 0,5 proc. podatku. To jest wartość przyjmowania już w trakcie prac w 2012 i 2013 roku - przypomniał.  

- Ale już dzisiaj wiemy, że to są pieniądze za małe, że to jest wartość za mała, więc pewnie trzeba by to jeszcze zweryfikować i tę wartość podnieść - zaznaczył. Jak tłumaczył, chodzi o to, by stworzyć mechanizm, który pozwoli funkcjonować kościołom i związkom wyznaniowym w odpowiedni sposób. 

11 stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim ukazało się zarządzenie o powołaniu Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Do zadań zespołu należy przeprowadzanie analiz i wypracowanie koncepcji zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego oraz zmiany zasad finansowania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz odbudowy, konserwacji i remontów obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fundusz Kościelny | likwidacja | Kościół
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »