To ma być milowy krok dla branży cementowej. Chodzi o proces recyklingu betonu

W zakładzie Heidelberg Materials Polska (dawniej Grupa Górażdże) w Dąbrowie Górniczej ruszył nowy zakład recyklingu betonu. Spółka zapewnia, że to pierwsza instalacja na skalę przemysłową w Polsce, która umożliwia wytwarzanie stwardniałego zaczynu cementowego z recyklingu. Firma chce, żeby do 2030 r. połowa jej produktów betonowych zawierała produkty z recyklingu.

Nowy zakład recyklingu betonu w Dąbrowie Górniczej, o wydajności do 100 ton odpadów betonowych na godzinę, wszedł w fazę zaawansowanego rozruchu - podała w środę spółka Heidelberg Materials Polska.

Produkty betonowe w recyklingu. Firmie zależy na dekarbonizacji i niskoemisyjności

Spółka wyjaśniła, że technologia zastosowana w pierwszej takiej instalacji na skalę przemysłową w Polsce umożliwia wytwarzanie stwardniałego zaczynu cementowego z recyklingu. Może on zastąpić naturalny wapień jako surowiec do produkcji klinkieru i cementu.   

Reklama

Dodatkowo w innym projekcie w zakładzie spółki w Górażdżach przy unijnym wsparciu powstaje instalacja pilotażowa, gdzie stwardniały zaczyn cementowy z Dąbrowy Górniczej ma być nasycany dwutlenkiem węgla z gazów spalinowych z pieca, istotnie redukując emisję tego gazu do atmosfery. 

W środowej informacji inwestor napisał, że jego proces recyklingu betonu (ReConcrete) łączy elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). Pozwala to zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i prowadzi do redukcji emisji CO2, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych. 

Dla firmy ma to być kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością, która zakłada, że do 2030 r. połowa jej produktów betonowych będzie zawierała produkty z recyklingu. Projekt jest przy tym realizowany przy udziale polskiej myśli technologicznej. 

Obiekt będzie w stanie przetworzyć do 100 ton odpadów betonowych na godzinę

Obiekt w Dąbrowie Górniczej ma zapewnić możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów o wydajności przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę

Jak zapewnili przedstawiciele spółki, pilotażowe próby spółki wykazały, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości. W procesie ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać piasek i żwir, a także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu. 

Ten ostatni może być ponownie wykorzystany jako surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec. Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać dwutlenek węgla, uwalniany np. w procesie produkcji cementu. 

Spółka buduje obecnie pilotażową instalację w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec br. RCP uzyskany w dąbrowskim zakładzie będzie tam transportowany, a specjalny reaktor będzie nasycał go dwutlenkiem węgla z surowych gazów spalinowych z pieca. 

Według inwestora karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg tego gazu na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: beton | Dąbrowa Górnicza | przemysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »