To oni będą rozdawać karty w PKO BP. Poznaliśmy nazwiska

Skarb Państwa zgłosił siedmioro kandydatów do rady nadzorczej banku. Są wśród nich wykładowcy, menedżerowie, ekonomiści i przedsiębiorcy. Zmiana nadzoru w banku ma nastąpić 2 lutego. Nowa rada nadzorcza będzie decydować o obsadzeniu stanowisk w zarządzie banku, w tym tego najważniejszego - stanowiska prezesa.

Skarb Państwa zgłosił do rady nadzorczej Macieja Cieślukowskiego, Hannę Kuzińską, Szymona Miderę, Marka Panfila, Marka Radzikowskiego, Pawła Waniowskiego i Katarzynę Zimnicką-Jankowską. Informację przekazano w komunikacie giełdowym w związku ze zwołaniem na 2 lutego br. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy banku.

Ekonomiści, eksperci, przedsiębiorcy

W notach biograficznych kandydatów wyjaśniono, że Maciej Cieślukowski to doktor habilitowany nauk ekonomicznych w zakresie finansów, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. To także członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (Oddział w Poznaniu). Cieślukowski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, kierunku Finanse i Bankowość, specjalności Finanse i polityka pieniężna. Od wielu lat współpracuje z wybranymi urzędami marszałkowskimi oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w roli eksperta, jest autorem ekspertyz dla Senatu RP.

Reklama

Hanna Kuzińska ukończyła studia z ekonomiki handlu wewnętrznego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w 1973 r. W 2007 roku została doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1997 roku jest zatrudniona w Katedrze Finansów Akademii Leona Koźmińskiego, od 2007 roku jako profesor nadzwyczajny. Pracowała m.in. jako ekspert w Biurze Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu oraz w Kancelarii Senatu. W latach 2002-2005 pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. W latach 2008-2011 była doradcą Ministra Obrony Narodowej.

Wskazano, że Szymon Midera to doświadczony zarządzający, z silnymi kompetencjami na stanowiskach kierowniczych w bankach oraz innych instytucjach finansowych. Od 2016 roku założyciel, współwłaściciel i prezes Shumee SA (platforma e-commerce), członek rad nadzorczych z wieloletnim doświadczeniem w obszarze profesjonalnych standardów ładu korporacyjnego. Przez osiem lat, do czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa Banku Pocztowego. Wcześniej, przez siedem lat, związany był z mBankiem. Zarządzał m.in. obszarem marketingu, sprzedaży w Internecie i rozwoju biznesu.

Menedżerowie i doradcy

Dr Marek Panfil jest absolwentem SGH w Warszawie, m.in. biegłym w zakresie wyceny przedsiębiorstw i aktywów niematerialnych, doradcą strategicznym w zakresie budowy wartości spółki dla akcjonariuszy, jest autorem i współautorem 11 książek i 45 artykułów z obszaru finansów przedsiębiorstwa i wycen. Ponad 25-letnie doświadczenie zawodowe zdobywał w Kanadzie (KGHM International - jako Internal Audit Manager - i w EY jako manager w Transaction Advisory Service Valuation and Business Modeling), w Polsce w firmach konsultingowych czy jako niezależny członek rad nadzorczych w KGHM Polska Miedź SA, Interferie SA, NDM SA, a także jako wykładowca, mentor, kierownik studiów podyplomowych z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce.

Marek Radzikowski jest doktorem ekonomii, kierownikiem Zakładu Badań nad Wzrostem Gospodarczym Szkoły Głównej Handlowej, wykładowcą przedmiotów data science, autorem wielu publikacji ekonomicznych, w tym dwóch książek. Z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w SGH na kierunku finanse i bankowość, a następnie studia MBA w ramach programu The Community of European Management Schools (CEMS). Współtworzył Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) jako wicedyrektor działu analitycznego i zastępca głównego ekonomisty, a następnie pracował jako szef gabinetu (szef doradców) Ministra Finansów. Był także doradcą zarządu Związku Banków Polskich, prezesem Warszawskiego Instytutu Bankowości, a w ostatnich latach pracował na stanowisku Vice President w J.P. Morgan. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich oraz ekspertem Instytutu Finansów Publicznych.

Specjaliści z różnych branż

Paweł Waniowski jest profesorem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Badań Marketingowych. Autor lub współautor około 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 12 książek (m.in. popularnych opracowań z zakresu marketingu "Marketing. Jak to się robi?" i "Marketing. Teoria i przykłady"), promotor ponad 650 prac magisterskich i dyplomowych oraz licznych opracowań, ekspertyz i recenzji.

Katarzyna Zimnicka-Jankowska jest niezależnym członkiem Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu w spółce cyber_Folks S.A. notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej zasiadała w radach nadzorczych takich spółek jak IDS-BUD S.A., DiM Construction Sp. z o.o. i Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. Od 2012 roku ma własną działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi doradztwa strategicznego i finansowego, obejmujące doradztwo przy transakcjach fuzji i przejęć, pozyskiwania finansowania, wycen i analiz efektywności projektów inwestycyjnych. Była członkiem zarządu PKP Intercity odpowiedzialnym m.in. za tworzenie i realizację strategii oraz planowanie i realizację kluczowych procesów inwestycyjnych. Wcześniej pracowała na stanowiskach dyrektorskich w m.in. w KPMG czy Pekao Access. Jest absolwentką Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Posiada również tytuł CFA (Charted Financial Analyst).

Zmiany we władzach banku za kilka dni

Na początku stycznia br. PKO BP poinformował, że 2 lutego br. odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO Banku Polskiego. W porządku obrad przewidziano m.in. zmiany w składzie rady nadzorczej spółki, a także podjęcie uchwały w sprawie oceny odpowiedniości zbiorowej rady nadzorczej PKO BP.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji banku.

Rada nadzorcza PKO BP liczy 10 osób, jej przewodniczącym jest Robert Pietryszyn.

Wartość aktywów PKO BP wynosi 473 mld zł. Po trzech kwartałach 2023 r. zysk Grupy PKO BP przekroczył 4,8 mld zł. Spółka obsługuje 11,9 mln klientów.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | rada nadzorcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »