"Transakcja stulecia" Putina jednak nieopłacalna? "Może się nie zwrócić"

"Transakcja stulecia", którą chwalił się Władimir Putin, może okazać się nieopłacalna. Rosyjsko-chiński kontrakt na długoterminowe dostawy gazu może się Rosji nie zwrócić - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Rosjanie stracili wielki gazowy rynek, jakim jest Europa. Zrekompensowanie tej straty dostawami do Chin na razie wydaje się nierealne, ponieważ Chiny kupują mniej gazu i płacą znacznie mniej niż kraje UE.

Eksport gazu (w tym LNG) do Chin, przewidywany na 2023 r. na ok. 35 mld m 3, wyniesie ponad czterokrotnie mniej niż rosyjskie dostawy do UE w 2021 r. (155 mld m3). Eksport gazu do Chin na poziomie 91 mld m3 rocznie, planowany na 2030 r., nie będzie w stanie zastąpić więcej niż 63 proc. wolumenu eksportu do UE sprzed 2022 r. - wylicza PIE.

Reklama

"Dostawy do Chin nie są w stanie zastąpić Rosji korzyści utraconych przez ograniczenie eksportu gazu do UE, ponieważ Chiny kupują go obecnie po niemal trzykrotnie niższej cenie" - zwraca uwagę PIE. Cena w rosyjsko-chińskim kontrakcie jest obliczana na podstawie średnich cen ropy Brent (tzw. formuła 6-3-3), w mniejszym stopniu dotkniętej kryzysem 2021-2022. W rezultacie, ceny w kontrakcie Chiny-Rosja mogą być w 2023 r. nawet trzykrotnie niższe niż rynkowe ceny gazu w Europie i Azji.

"Przekierowanie dostaw każdych 10 mld m3 gazu z UE do Chin może tym samym oznaczać dla Rosji utracone zyski na poziomie 4,2 mld euro" - czytamy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Siła Syberii" kosztuje Rosję zbyt wiele

Dodatkowym wyzwaniem dla Rosji będzie pokrycie kosztów budowy nowych gazociągów. Analitycy rosyjskiego Sberbanku już w 2018 r. wskazywali, że chińsko-rosyjski gazociąg "Siła Syberii" byłby rentowny przy średnich cenach ropy Brent powyżej 110 USD/baryłkę, czyli ponad 40 proc. wyższych niż obecnie i 11 proc. wyższych niż średnia cena ropy w 2022 r. 

Ukończenie gazociągów "Siła Syberii 2" i planowanego gazociągu "Siła Syberii 3" zwiększy koszty ponoszone całkowicie przez Rosję.

Wykres. Porównanie szacunkowych cen gazu w kontrakcie Chiny-Rosja i na rynkach europejskich w 2023 r. (w EUR/MWh)

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz | gaz z Rosji | wojna w Ukrainie | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »