Turcja. Bank centralny obniżył stopy procentowe
Turecki bank centralny zdecydował się obniżyć główną stopę procentową o 50 pb. do 8,5 proc., choć w styczniu inflacja w tym kraju sięgała 57 proc. w skali roku. Decyzja została uzasadniona koniecznością stworzenia korzystniejszych warunków do odbudowy po ostatnich trzęsieniach ziemi.
Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 50 pb. do 8,5 proc. - poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. zostaną obniżone o 100 pb.
Podczas ostatnich dwóch posiedzeń bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Wcześniej, w drugiej połowie zeszłego roku, obniżył je łącznie o 500 pb.
Bank centralny podał w komunikacie, że nadal bada wpływ ostatniego trzęsienia ziemi na gospodarkę, chcąc przy tym stworzyć korzystne warunki finansowe, by przeciwdziałać negatywnym skutkom kataklizmu i stworzyć korzystne warunki dla odbudowy.
W wyniku wstrząsów na pograniczu Turcji i Syrii zginęły ponad 43 tys. osób, a setki tysięcy osób straciły dach nad głową.
"Obniżka stóp proc. prawdopodobnie zwiększy presję na turecką lirę, co może wpłynąć negatywnie na spodziewany spadek presji cenowej. W kwestii inflacji bank centralny może polegać na silnych efektach bazowych, licząc, że doprowadzą one do dezinflacji" - powiedziała ekonomistka Bloomberg Economics Selva Bahar Baziki.
Analitycy wskazują, że na obniżkę mogły mieć też wpływ wyznaczone na maj wybory prezydenckie, w których obecny prezydent Recep Erdogan będzie walczył o kolejną z rzędu reelekcję.
Inflacja w Turcji za styczeń wynosiła 57,6 proc. rdr. Turecka lira po decyzji banku centralnego osłabia się względem amerykańskiej waluty. Za dolara trzeba zapłacić 18,8747 liry. Turecka waluta jest najsłabsza w swojej historii.
Zobacz również: