Tylu cudzoziemców pracuje w Polsce. Pochodzą ze 150 państw

Liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce według stanu na koniec marca bieżącego roku wyniosła niewiele ponad 1,01 mln - a dokładnie rzecz ujmując, 1011,6 tys. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w najnowszym raporcie. W liczbie tej znaleźli się obywatele 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli Ukraińcy (690,1 tys. osób).

We wspomnianej grupie 1011,6 tys. cudzoziemców wykonujących w końcu marca pracę w Polsce 383,8 tys. stanowiły osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Według GUS na koniec marca 2024 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,6 proc. W stosunku do stycznia 2022 r. udział ten wzrósł o 1,4 pkt. proc.

Ukraińcy najliczniejszą grupą obcokrajowców pracujących w Polsce

Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec marca 2024 r. było 690,1 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 5,1 pkt. proc. Drugą najliczniejszą grupę stanowili Białorusini.

Reklama

Na kolejnych miejscach uplasowali się obywatele Gruzji i Indii, a pierwszą piątkę zamknęli obywatele Mołdawii.

Jak podał GUS, w ostatnim dniu marca 2024 r. niemal co piąty spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę w naszym kraju mieszkał w regionie warszawskim stołecznym (19,1 proc.). Natomiast najmniej spośród analizowanej populacji cudzoziemców mieszkało w regionie świętokrzyskim (poniżej 1,0 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce spadła

GUS opublikował również najnowsze dane dotyczące popytu na pracę w Polsce. Zgłaszany przez pracodawców popyt na pracę - mierzony wskaźnikiem wakatów - to jedno z kryteriów pozwalających ocenić sytuację na rynku pracy. 

I tak, na koniec drugiego kwartału br. wskaźnik wolnych miejsc pracy w Polsce wyniósł 0,89 proc., co oznacza, że pozostał on na tym samym poziomie, co na koniec I kwartału. W porównaniu z końcem II kw. 2023 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,01 pkt. proc.

Najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w regionie warszawskim stołecznym (1,08 proc.). Natomiast najniższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w regionie świętokrzyskim (0,36 proc.).

W liczbach bezwzględnych na koniec drugiego kwartału w Polsce odnotowano 110,8 tys. wolnych miejsc pracy - o 1,2 tys. mniej niż na koniec I kw. 2024 r. i o 2,4 tys. mniej niż na koniec analogicznego kwartału roku ubiegłego.

Najwięcej wakatów jest w budownictwie

Uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności, najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy odnotowano w sekcji Budownictwo (1,89 proc.). Dla tej sekcji odnotowano również najwyższy wzrost wskaźnika wolnych miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem 2023 r. (wzrost o 0,29 pkt. proc.). 

Z kolei na koniec drugiego kwartału 2024 r. największy spadek wskaźnika wolnych miejsc pracy w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. wystąpił w sekcji Informacja i komunikacja (o 0,67 pkt. proc., do 1,58 proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | dane | cudzoziemcy w Polsce | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »