UE: Czeskie poparcie dla budżetu

Czeski minister spraw zagranicznych Cyril Svoboda po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem zapewnił, ze Czechy i Polska zajmują wspólne stanowisko w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej (2007-2013).

Czeski minister spraw zagranicznych Cyril Svoboda po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem zapewnił, ze Czechy i Polska zajmują wspólne stanowisko w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej (2007-2013).

Svoboda mówi o liście 10 nowych członków, który miałby przedstawić stanowisko krajów w sprawie budżetu unijnego. Miałby on być skierowany do Wielkiej Brytanii, która przewodzi w tym momencie UE. Szef polskiego MSZ przebywa z roboczą wizytą w stolicy Czech w Pradze. Wcześniej w piątek Meller odwiedził Bratysławę, wieczorem udaje się jeszcze do Budapesztu.

Jak powiedział Svoboda, stanowisko Polski i Czech w sprawie budżetu UE 2007-2013 jest bardzo podobne. Oba kraje preferują zakończenie negocjacji w tej sprawie do końca bieżącego roku i chcą, aby przyjęty budżet był jak najbardziej zbliżony do projektu przedstawionego w czerwcu przez sprawujący wówczas przewodnictwo w UE Luksemburg.

Reklama

Jak mówił Svoboda, jakiekolwiek zmiany w tym projekcie nie mogą być niekorzystne dla nowych państw Unii. Dziennikarze pytali obu ministrów, ile z nowych państw Unii już podpisało się pod listem do Wielkiej Brytanii, który miałby zawierać apel o dokończenie prac nad budżetem przed końcem grudnia. Zarówno Meller, jak i Svoboda nie chcieli zdradzić, ile państw popiera tę inicjatywę.

O zamiarze wysłania takiego listu poinformował w czwartek w Londynie premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Meller podkreślił podczas konferencji prasowej, że nieprzypadkowo odbywa jedną ze swoich pierwszych wizyt w trzech stolicach Grupy Wyszehradzkiej. Jak podkreślił, państwa Grupy "zbliżały się i oddalały", ale obecnie na nowo rozumieją potrzebę współpracy, także wewnątrz Unii Europejskiej. Jak powiedział, będzie usiłował zintensyfikować współpracę pomiędzy Polską, Czechami, Węgrami i Słowacją.

Svoboda zaznaczył, że jego kraj chce przystąpić do układu z Schengen w 2007 roku. Meller z kolei podkreślił, że dyskusja w Polsce na temat terminu przystąpienia nie została jeszcze zakończona.

Po spotkaniu ze Svobodą Meller rozmawiał w cztery oczy z wiceministrem czeskiego MSZ Jaroslavem Basztą.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet | czeski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »