UE: Handlarze narkotyków i przemytnicy papierosów mają także swój wkład do PKB

Obroty szarej strefy gospodarki czy wręcz nielegalnego biznesu do tej pory nie były wliczane do PKB. Z woli UE od września br. ma się to zmienić.

Do tej pory szara strefa gospodarki, jak handel narkotykami czy przemyt papierosów, nie liczyła się przy obliczaniu PKB w Niemczech. Lecz już wkrótce ma się to zmienić, ponieważ także nielegalny biznes ma być uwzględniany w obliczeniach Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Potwierdziła to rzeczniczka urzędu - wcześniej pisała o tym "Sueddeutsche Zeitung".

Wartość nielegalnej działalności gospodarczej będzie szacowana przez urząd statystyczny. - Będzie to obliczenie modelowe, ponieważ w odniesieniu do tych kategorii działalności nie ma żadnych podstawowych danych statystycznych, ani badań - zaznaczyła rzeczniczka Federalnego Urzędu Statystycznego. Takie nowe ujęcie w obliczeniach PKB ma być praktykowane od września br.

Reklama

Od września, bowiem nastąpi przestawienie systemu obliczania PKB na nowy Europejski System Rachunków Narodowych (ESA); do tej pory obowiązywała jego wersja z 1995 r. Nowe rozporządzenie pochodzi z 2010 r. i zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Czołgi i rakiety zaliczane do inwestycji

Następstwem nowego systemu obliczeń będzie to, że PKB, czyli wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w okresie roku, będzie wyższy. Nie będzie się to brało tylko z uwzględniania w obliczeniach szarej strefy gospodarki. Także wydatki na naukę i badania rozwojowe będą powodowały wzrost PKB, ponieważ od września będzie się je traktować jak inwestycje.

Do tej pory były to nakłady, które odliczano od wartości dodanej. W przyszłości także zbrojenia będą traktowane jak inwestycje. Jeżeli więc jakieś państwo dokona zakupu czołgów i rakiet, będzie mogło według Eurostatu zwiększyć w ten sposób wyniki gospodarcze.

Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny w przyszłych obliczeniach PKB uwzględniać będzie się też wyniki spisu powszechnego z 2011 r., a szczególnie dane dotyczące obiektów mieszkalnych w RFN, ponieważ dokonano wtedy także spisu budynków.

Generalnie, po uwzględnieniu nowego sposobu obliczeń, niemiecki PKB może wzrosnąć nawet o 3 proc., wyjaśniła rzeczniczka Destatisu, W ubiegłym roku PKB w Niemczech wyniósł 2 biliony 738 miliardów euro, a gospodarka wzrosła o 0,4 proc.

dpa, SZ, Spiegel / Małgorzata Matzke, red.odp.: Iwona D. Metzner, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | PKB | przemyt papierosów | przemyt narkotyków | szara strefa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »