Jak poinformował Eurostat, w okresie sierpień-listopad br. zużycie gazu ziemnego w UE spadło o 20,1 proc., w porównaniu do średniego zużycia odnotowywanego w tych samych miesiącach w latach 2017-2021.
Punkt odniesienia, czyli perspektywa wcześniejszych pięciu lat, nie jest przypadkowa, ponieważ kraje członkowskie postanowiły zredukować zużycie gazu o 15 proc. wobec zużycia tego surowca właśnie w latach 2017-21. Ma to nastąpić od sierpnia br. do marca 2023 r.
Taki plan na pierwszym etapie udało się zrealizować 18 z 27 państw zrzeszonych w UE. Konsumpcja gazu spadła najbardziej w Finlandii (o 52,7 proc.) oraz na Łotwie i Litwie (kolejno -43,2 proc. oraz -41,6 proc.). Polska osiągnęła wynik nieznacznie niższy od średniej europejskiej.
Pozostałych siedem krajów, w tym m.in. Czechy, Portugalia czy Hiszpania, w analizowanym okresie zmniejszyło zużycie poniżej 15 proc. Jedynymi dwoma krajami, które zwiększyły swoje zapotrzebowanie na gaz, były Malta (7,1 proc.) oraz Słowacja (2,6 proc.).
Alan Bartman










