Unia Europejska to wynalazek na trudne czasy

Unia Europejska to wynalazek na trudne czasy; powstała, aby Europa nigdy nie wpadła w takie tarapaty, jak w I połowie ubiegłego wieku - powiedział premier Donald Tusk, otwierając w Krynicy XXI Forum Ekonomiczne.

Unia Europejska to wynalazek na trudne czasy; powstała, aby Europa nigdy nie wpadła w takie tarapaty, jak w I połowie ubiegłego wieku - powiedział premier Donald Tusk, otwierając w Krynicy XXI Forum Ekonomiczne.

Dzisiaj z Krynicy, jutro z Warszawy, ale także z Brukseli i ze Strasburga powinien popłynąć bardzo mocny głos, podtrzymujący na duchu tych wszystkich, którzy wierzą w sens integracji europejskiej, nie tylko w sens status quo, ale także dalszych działań na rzecz integracji - podkreślił Tusk.

Jak zaznaczył, "budowanie odrębnych struktur, ekskluzywnych formatów politycznych wewnątrz UE, kwestionowanie Schengen, kwestionowanie sensu poszerzania UE o te kraje i narody, które wypełniają wszystkie kryteria i standardy, to wszystko byłyby oznaki kapitulacji, nieuzasadnionej faktami".

Reklama

Premier mówił też o determinacji politycznego przywództwa Gruzji i Mołdowy, dzięki którym skraca się droga tych dwóch państw do Unii Europejskiej, Gratulował mołdawskiemu premierowi Vladowi Filatowi, obecnemu w Krynicy, który został laureatem nagrody Forum za rok 2010.

Według Tuska, m.in. właśnie Mołdowa "pokazuje Europie i całemu światu, że jeśli ma się odwagę, determinację, wyobraźnię, jeśli wie się, o co chodzi, można uzyskiwać nadzwyczajne efekty".

- Jeszcze kilka lat temu nikt nie mówiłby na serio, że droga do Europy, droga do tak bliskich nam standardów w wykonaniu Gruzji i Mołdowy będzie taka szybka - mówił premier.

Tusk przekonywał, że "ci, którzy jeszcze niedawno byli na dorobku, ci, którzy gonią najbardziej rozwinięte kraje Europy, dzisiaj mogą z satysfakcją powiedzieć, że w kilku poważnych sprawach lekcje odrabiają lepiej niż ich niedawni mistrzowie".

- Dlatego tu, z Krynicy, powinien popłynąć z całą mocą ten głos na rzecz pełnej integracji i otwartości Europy na nowych - mówił premier. Podkreślił także, że potrzeba twardych negocjacji o "duży, mądry budżet dla całej UE".

- Dzisiaj Polska przystępuje do tych negocjacji z tym wielkim, ufundowanym na pragmatycznych fundamentach marzeniem, aby kolejna perspektywa finansowa to były znowu setki miliardów złotych, bo na naszych oczach Polska zmienia się imponując tym tempem całej Europie - podkreślił Tusk.

Polska za integracją

Jak dodał, jeśli Polska "twardo obstaje przy integracji, solidarności europejskiej, czy respektowaniu zasad, jakie są obecne w traktat europejskich", to nie robi tego jako "ubogi krewny".

- Za Polską, ale także za innymi państwami tego regionu, stoją twarde liczby - oświadczył premier. Jak mówił, kraje naszego regionu skutecznie działają w czasie najcięższego kryzysu finansowego od dziesiątek lat. - W pierwszej piątce państw Europy, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy za drugi kwartał są cztery państwa tego regionu. Ta pierwsza piątka to: Estonia, Litwa, Łotwa, Szwecja i Polska- wyliczał.

Premier Tusk zadeklarował również, że takie kraje jak Białoruś mogą liczyć na polskie wsparcie na drodze ku integracji z Europą, jeśli tylko przyjmą standardy demokracji i praw człowieka. Jak mówił Tusk, Białoruś "może także liczyć na pełne wsparcie Polski i UE pod jednym zasadniczym warunkiem - że przyjmie standardy demokracji i praw człowieka, wolności obywatelskich jako oczywiste".

- I wtedy wszystkie bariery pękną i wtedy możliwa jest także pomoc, wtedy możliwe jest także współfinansowanie wybitnych przedsięwzięć, a Polska niech będzie przykładem, że to naprawdę ma sens, że to naprawdę działa i że po kilku latach można stanąć na swoich nogach i dumnie patrząc wszystkim sąsiadom prosto w twarz - podkreślił premier podczas otwarcia Forum.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wynalazki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »