Unia kosztowna dla Polaków

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej najbardziej odczuliśmy w naszych portfelach. Zmianie uległy ceny większości towarów i usług. Najbardziej - bo ponad 8 procent - zdrożały materiały budowlane. To przez podwyżkę VAT-u. W górę poszły też ceny artykułów żywnościowych.

Podrożał między innymi ryż, cytryny i ryby. Zdrożała też żywność, która według przewidywań powinna stanieć np. pieczywo, czy makarony.

Analizy cenowej po naszym wejściu do Unii podjął się Narodowy Bank Polski. Jak tłumaczy jego wiceprezes Krzysztof Rybiński winna jest temu przyroda: Tak się złożyło, że zeszły rok był bardzo zły i zbiory spadły o 13 procent, a według szacunków GUS-u ten rok będzie bardzo dobry. Stanieć powinny też - a zdrożały - owoce cytrusowe, masło czy herbata.

W dół za to poszły ceny cukru, chociaż według prognoz mogły wzrosnąć. Według NBP bardzo mało towarów staniało z jednego powodu - wzrosły ceny paliw. To jednak nie z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale przez podwyżkę cen ropy.

Reklama
RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »