Reklama

UOKiK: Gumki do bransoletek są bezpieczne, na zawieszki trzeba uważać

Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskiego rynku nie stwarza zagrożenia dla dzieci, wykazały kontrole zlecone przez UOKiK. Na granicy zatrzymano natomiast zawieszki, które zawierały zbyt dużo szkodliwych ftalanów.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało kolejne 10 partii gumek i zawieszek do wyplatania bransoletek. Osiem z nich zostało pobranych przez Inspekcję Handlową ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek (powyżej 1 tys. sztuk, w różnych kolorach), badane były także zawieszki (Inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów).

Reklama

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów - związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci i kobiet w ciąży. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji.

Gorzej wypadły badania zawieszek zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej. Ponownie wykazały one przekroczenie poziomu stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki - komplety zawierające 10 i 23 różnego rodzaju zawieszek - nie trafią do sklepów w Polsce, nie zostaną też dopuszczone do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Urząd otrzymał też potwierdzenie z czterech państw Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii, Litwy, Chorwacji i Luksemburga), że w zbadanych przez nie zestawach nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Wcześniejsze badania gumek do wyplatania bransoletek, które prowadzone są przez Urząd od połowy września, także wykazały, że gumki dostępne na polskim rynku są bezpieczne.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | ze | 'Na granicy' | gumka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »