Reklama

UOKiK: warunkowa zgoda na przejęcie Aster przez UPC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie Aster przez UPC - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch. Obie firmy oferują telewizję kablową, internet i usługi telekomunikacyjne.

W pierwszych dniach grudnia 2010 roku Liberty Global, właściciel UPC Polska, podpisał umowę kupna 100 proc. udziałów operatora Aster za 870 mln zł od funduszu Mid Europa Partners. Liberty Global podał, że łączna cena nabycia - wliczając dług sieci Aster w wysokości ok. 1,53 mld zł - wyniosła ok. 2,4 mld zł.

Liberty Global Inc. jest międzynarodowym operatorem komunikacji szerokopasmowej. Firma oferuje usługi telewizyjne, głosowe i dostępu do internetu dla 18 mln klientów. Liberty Global dysponuje sieciami szerokopasmowymi w 14 krajach w Europie, ale także w Chile i Australii.

Reklama

UPC Polska miał na koniec drugiego kwartału 2011 roku 437,8 tys. abonentów telewizji cyfrowej oraz 543 tys. użytkowników szerokopasmowego internetu. W zasięgu sieci telewizji kablowej UPC znajdują się ponad 2 mln gospodarstw domowych w 10 największych aglomeracjach i wielu mniejszych miastach.

_ _ _ _ _

Aster, jako pierwszy operator płatnej telewizji w Polsce, wprowadził na polski rynek telefonię IP, telewizję cyfrową, HD oraz usługę VoD, a w ostatnim czasie także usługi telefonii mobilnej oraz transmisji danych. Stworzyliśmy firmę najwyższej klasy, zarówno pod względem satysfakcji klientów, stabilności zatrudnienia oraz wydajności operacyjnej i finansowej. To właśnie przyciągnęło uwagę UPC Polska -informował cytowany w komunikacie Mid Europa Partners prezes Aster, Janusz Arciszewski.

Abonenci Aster zdobędą dostęp do unikalnych technologii. "Będzie to możliwe dzięki doświadczeniu w zarządzaniu systemami płatnej telewizji, zdobytemu w 14 krajach i obsłudze ponad 18 milionów abonentów. Liczymy na dobrą współpracę z zarządem UPC, która zapewni sprawną realizację transakcji zarówno naszym abonentom jak i partnerom biznesowym" - zaznaczył wcześniej Arciszewski. Pod koniec września 2010 r. Aster świadczył usługi dla 368 tys. abonentów telewizji (w tym dla 92 tys. abonentów telewizji cyfrowej), 177 tys. abonentów internetu oraz 70 tys. abonentów telefonii stacjonarnej - podał Mid Europa Partners.

_ _ _ _ _

Uwaga

W trakcie postępowania antymonopolowego Urząd zwrócił uwagę, że wśród spółek świadczących usługi płatnej telewizji kablowej działających na terenie Krakowa i Warszawy zdecydowanie najsilniejszymi są Aster i UPC Polska. Potwierdzają to przede wszystkim udziały rynkowe, łącznie dla spółek wahające się w każdym z miast między 50 a 60 proc. To znacznie więcej od przewidzianych przez ustawę antymonopolową - 40 proc. wiązanych z posiadaniem pozycji dominującej.

Zdaniem UOKiK realizacja transakcji doprowadziłaby do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku usług dostępu do płatnej telewizji oraz szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do Internetu na terenie tych dwóch miast, ze szkodą dla odbiorców. Koncentracja mogłaby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której przejmujący uzyskując pozycję silnego gracza rynkowego mógłby kształtować oferty w sposób mniej korzystny niż dotychczas, w szczególności rezygnując z walki o przyciągnięcie klientów konkurencyjną ofertą. Ponadto nie musiałby obawiać się utraty własnych abonentów. Po przeprowadzeniu badania rynku, w którym Urząd prześledził opinie konkurentów i spółdzielni mieszkaniowych oraz na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego - Prezes UOKiK wydała zgodę warunkową.

Zgodnie z decyzją, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz przedsiębiorców spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK. Biorąc pod uwagę techniczne uwarunkowania tej koncentracji oraz mając na względzie dobro konsumentów, Prezes Urzędu zobowiązała ponadto UPC Polska do zapewnienia abonentom odpowiedniej jakości i ciągłości świadczonych usług w okresie przeprowadzania transakcji. Ponadto, klienci Aster z budynków, w których usługi świadczy również UPC Polska, po połączeniu zyskają prawo ponownego wyboru dostawcy, niezależnie od warunków umów wcześniej zawartych z Aster.

Przedsiębiorca przejmujący został zobligowany do przekazania Urzędowi informacji o sposobie realizacji nałożonego warunku w wyznaczonych w decyzji terminach. Decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oceniając koncentrację Prezes Urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie, uzależnić od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Od 2004 roku jest to 13. decyzja nakładająca obowiązki na zgłaszającego transakcję. W tym roku na 101 wydanych decyzji to drugi przypadek, gdy zielone światło zostało uzależnione od spełnienia przez przedsiębiorców określonych warunków.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »