Upadłość biura podróży. Turyści mają powód do zadowolenia po decyzji TSUE

Niewypłacalność biura podróży a zwroty za wykupione wycieczki - TSUE wydał decyzję w tej sprawie. Zwrot płatności za wykupioną wycieczkę musi zostać przekazany klientowi przez ubezpieczyciela w przypadku niewypłacalności organizatora także wtedy, gdy podróżny rozwiązał umowę przed niewypłacalnością z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności - uznał w poniedziałek TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną dla podróżnych decyzję. Chodzi o kwestię zwrotów za wycieczki w przypadku niewypłacalności ich organizatorów.

O wykładnię prawa zwróciły się sądy z Austrii i Belgii. Chodzi o sytuację, kiedy klient zrezygnował z wycieczki, a biuro podróży dopiero potem ogłosiło bankructwo. Sprawa dotyczyła wycieczek odwołanych podczas pandemii Covid-19.

Nie pojechali na wycieczkę przez Covid-19. TSUE: I tak należą im się pieniądze

W 2020 roku podróżni z Austrii i Belgii odwołali wyjazdy turystyczne na Gran Canarię i Dominikanę z powodu pandemii Covid-19. W następstwie upadłości organizatorów tych wycieczek, żądają od ich ubezpieczycieli zwrotu dokonanych płatności.

Reklama

Ubezpieczyciele odmówili dokonania zwrotów. Argumentowali, że ubezpieczają jedynie ryzyko, że wyjazd turystyczny nie zostanie zrealizowany ze względu na niewypłacalność organizatora. Tymczasem w tym przypadku wycieczki nie doszły do skutku ze względu na fakt, że podróżni rozwiązali umowy. Niewypłacalność organizatora nastąpiła dopiero później.

Sądy austriackie i belgijskie, przed którymi toczą się te sprawy, zwróciły się do TSUE o dokonanie wykładni dyrektywy w sprawie wyjazdów turystycznych.

Dyrektywa ta przewiduje, że państwa członkowskie zapewniają, by organizatorzy posiadali zabezpieczenie na potrzeby zwrotu wszystkich wpłat dokonanych przez podróżnych lub w ich imieniu w zakresie, w jakim dane usługi nie zostały wykonane w wyniku niewypłacalności organizatora.

"Nie ma powodu, aby odmiennie traktować podróżnych"

Trybunał orzekł w poniedziałek, że zabezpieczenie przyznane podróżnym na wypadek niewypłacalności organizatora wycieczki turystycznej ma również zastosowanie w sytuacji, gdy podróżny rozwiązuje umowę o udział w tym wyjeździe z powodu nadzwyczajnych i nieuniknionych okoliczności, a dopiero po tym rozwiązaniu organizator staje się niewypłacalny.

"Odnosząc się do tego zabezpieczenia, nie ma powodu, aby odmiennie traktować podróżnych, których wyjazd turystyczny nie może zostać zrealizowany ze względu na niewypłacalność organizatora, i podróżnych, którzy odwołali swoją wycieczkę turystyczną ze względu na nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności" - orzekł TSUE. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: biuro podróży | upadek biura podróży | turystyka | Odszkodowanie | TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »