Reklama

Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele. Co zrobią najwięksi gracze?

6 lutego przypada pierwsza niedziela niehandlowa po wejściu w życie (od 1 lutego) przepisów uszczelniających zakaz handlu w niedziele. Część sieci handlowych, które dotychczas korzystały z wyjątku umożliwiającego niedzielną sprzedaż w placówkach pocztowych, zapowiedziała już, że sklepy będą zamknięte. Nadal nie wiadomo jednak, co zrobi Biedronka.

  • 1 lutego wchodzą w życie przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele. Sprzedaż w niedziele niehandlowe będzie możliwa jedynie w sklepach, które wykażą, że ich przychody z działalności pocztowej stanowią co najmniej 40 proc. miesięcznych przychodów. Powodem uszczelnienia przepisów było korzystanie z przesłanki pocztowej przez duże sieci handlowe, które uruchomiły sprzedaż w niedziele, powołując się na to, że w ich placówkach można odebrać lub nadać przesyłkę.

  • Co zrobią sieci handlowe, którzy dotychczas korzystały z pocztowego wytrychu?

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Co zrobi Biedronka?

 Oficjalnego komunikatu na temat sprzedaży w niedziele niehandlowe od 6 lutego nie opublikowała na razie Biedronka.

Na pytanie Interii dotyczące tego, czy wszystkie sklepy sieci zostaną zamknięte w niedziele niehandlowe, czy może niektóre placówki nadal będą działać, biuro prasowe sieci przekazało, że "Sieć Biedronka co do zasady bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa".

Odpowiedź wydaje się niejasna, nie można więc wykluczyć, że niektóry sklepy sieci dyskontów będą otwarte w niedziele niehandlowe, a właściciel powalczy w ich przypadku o 40 proc. przychodów z działalności pocztowej. Przypomnijmy, że Biedronka współpracuje z aplikacją Glovo, gdzie można zrobić zakupy w dyskoncie z opcją dostawy do domu. Od interpretacji przepisów zależy więc, czy dostawa zakupów będzie traktowana jako przesyłka pocztowa.   

Lidl, Auchan i Kaufland zamknięte w niedziele

Część sieci handlowych, które korzystały z pocztowego wytrychu, poinformowała już, że począwszy od 6 lutego ich sklepy będą zamknięte w niedziele niehandlowe.

Lidl Polska poinformował o zamknięciu sklepów w niedziele w odpowiedzi udzielonej TVN24 BiS. "Zawsze działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego od 1 lutego 2022 r. sklepy Lidl Polska będą czynne od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe" - przekazali przedstawiciele sieci.

Podobną deklarację złożyła w tym tygodniu również sieć supermarketów Auchan. "Od 6 lutego 2022 r. wszystkie sklepy Auchan na terenie Polski będą otwarte od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe (30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 oraz 18 grudnia)" - czytamy w komunikacie. 

Jak dodano, "usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami  firmą Pointpack oraz  Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu". Jednocześnie w niedziele handlowe możliwe będą zakupy w sklepie internetowym Auchan z dostawą produktów do domu.

Zamknięcie sklepów w niedziele niehandlowe jeszcze w październiku zapowiedział Kaufland. "Od początku swojej działalności w pełni respektujemy i dostosowujemy się do obowiązujących przepisów prawa. Ustawa, o której mowa, nie wpłynie na usługi pocztowe oferowane w naszych sklepach, z których nadal będą mogli korzystać klienci sieci Kaufland. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, biorąc pod uwagę wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, nasze sklepy nie będą otwarte w niedziele" - przekazała Interii po uchwaleniu nowelizacji przepisów Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Z informacji TVN24 BiS wynika, że sprzedaży w sklepach w niedziele niehandlowe nie planuje także sieć Carrefour.

Dominika Pietrzyk

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »