Uważaj na czym jeździsz
Komisja Europejska ostrzega konsumentów przed niebezpiecznymi wiązaniami narciarskimi. Wadliwe wiązania można spotkać zarówno w wypożyczalniach, jak i na trwających wciąż wyprzedażach sprzętu narciarskiego
Generalna Dyrekcja Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej (DG SANCO) 5 lutego br. ostrzegła instytucje konsumenckie wszystkich krajów członkowskich UE o ryzyku odniesienia poważnych obrażeń na skutek użytkowania wiązań narciarskich dostępnych na rynku brytyjskim. Komisję powiadomiły o fakcie władze Wielkiej Brytanii.
Zawiadomienie dotyczy wiązań narciarskich firmy Marker Demo, model M1 11.0 D, numer produktu 6778F1SE .
Wiązania te są dołączane również do nart następujących firm: Apache Outlaws, Renons, Crossfires, Strykers oraz Moto Cross K2.
Wiązania stwarzają poważne ryzyko odniesienia obrażeń przez konsumentów. W pewnych okolicznościach wiązania wskutek kopnięcia lub uderzenia użytkownika sprzętu, uwalniają mocowania butów, które zaczynają przesuwać się w przód i w tył. Obrażenia mogą być rezultatem uwolnienia butów z nart.
Do tej pory zanotowano cztery wypadki w USA i jeden w Wielkiej Brytanii. Produkt pochodzi z Niemiec skąd trafia do dystrybutorów w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Komisja poprosiła kraje członkowskie o sprawdzenie, czy wspomniane wiązania są w sprzedaży na ich rynkach.
Wiązania narciarskie można dostosować do różnych rozmiarów butów także w wypożyczalniach sprzętu. Tylnie i przednie, dające się regulować zabezpieczenia butów, są przytwierdzone za pomocą specjalnej dźwigni. Europejskie Centrum Konsumenckie zaleca ostrożność konsumentom wybierającym się na narty zagranicę, gdzie mogą korzystać z wypożyczalni nart. Osoby planujące zakupy na wciąż trwających wyprzedażach sprzętu również powinny zwrócić uwagę na markę kupowanych wiązań i nart.
Brytyjskie władze przesłały ostrzeżenie za pomocą Rapid Alert System dla produktów nieżywnościowych (RAPEX). System ten umożliwia państwom członkowskim oraz Komisji Europejskiej błyskawiczną wymianę informacji o niebezpiecznych produktach i działaniach podejmowanych w celu usunięcia ich z rynku.
Więcej informacji o systemie RAPEX oraz o innych ostrzeżeniach (uaktualniane w każdy piątek):
http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex/_archives_en.cfm
Karolina Tołwińska,
Europejskie Centrum Konsumenckie