Użytkowanie wieczyste a własność. Czym się różnią?

Użytkowanie wieczyste nie jest tym samym, czym jest własność. Różnica jest widoczna już w nazwie - własność to coś, co jest nasze, a użytkowanie jest tylko możliwością korzystania z czyjejś własności. Nazwa "wieczyste" też jest złudna i zamyka się w konkretnych ramach czasowych. Czym się różni użytkowanie wieczyste od własności i czy można je zamienić we własność? Wyjaśniamy.

Co to jest użytkowanie wieczyste? 

Użytkowanie wieczyste polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej, która jest własnością Skarbu Państwa, powiatu, województwa lub gminy osobie fizycznej lub prawnej. Dotyczy to zazwyczaj gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Użytkowanie wieczyste jest określane maksymalnie na 99 lat, ale nie mniej niż na 40 lat.  

W praktyce użytkowanie wieczyste polega na tym, że na gruncie, który należy do Skarbu Państwa bądź do samorządów stoi budynek, który należy do użytkownika wieczystego. Jest prawem rzeczowym, zbywalnym i dziedzicznym. 

Reklama

Czy mogę zmienić użytkowanie wieczyste na własność? 

Użytkowanie wieczyste powstało w czasach PRL-u. Było praktycznie jedyną możliwością nabycia gruntów położonych w obrębach administracyjnych miast. Z czasem jednak zaczęło stanowić problem, bo mijał czas użytkowania, a budynki, w których mieszkali ludzie, dalej stały na terenach należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.

Dlatego 1 stycznia 2019 roku weszło w życie prawo do przekształcenia terenów oddanych w użytkowanie wieczyste w pełną własność. Dotyczyło ono gruntów zabudowanych nieruchomościami mieszkaniowymi. Zalicza się do nich budynki jednorodzinne, wielorodzinne oraz budynki gospodarcze umożliwiające korzystanie z budynków mieszkaniowych. Proces ten został zakończony. Wiązał się on z uiszczeniem opłaty, która jednak mogła być rozłożona na raty i wiązały się z nią spore bonifikaty.

Najnowsze zmiany w prawie dotyczącym użytkowania wieczystego

Pozostaje jeszcze kwestia przekształcenia użytkowania wieczystego nabytego przez firmy w celach niebędących celami mieszkaniowymi. W piątek, 26 maja Sejm uchwalił ustawę, która ma to umożliwić. O ile jednak w przypadku mieszkań uwłaszczenie odbywało się automatycznie, przedsiębiorcy będą musieli wystąpić z wnioskiem w tej sprawie.

Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ich ogłoszeniu w dzienniku ustaw, czyli jeszcze w tym roku. Od momentu wejścia w życie ustawy przedsiębiorcy będą mieli rok na złożenie wniosku o przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność. Będzie się to również wiązało z uiszczeniem opłaty przekształceniowej, lecz w tym wypadku bonifikaty będą nieco niższe niż to było w przypadku budynków mieszkalnych. 

Dramat seniorów, czternasta emerytura z limitem. Część dostanie tylko 50 zł, inni nic

Czym różni się użytkowanie wieczyste od własności? 

Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, a nie własnością. Jest to forma pośrednia między tymi dwoma prawami. Użytkowanie wieczyste jest zbywalne i podlega dziedziczeniu, jednak tylko w ramach terminu, na jaki zostało ustalone. Własność jest prawem silniejszym od użytkowania wieczystego, bo jest pełna i bezterminowa. Podlega jej wiele typów nieruchomości i rzeczy, natomiast użytkowanie dotyczy tylko gruntów, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządowych.    

Jakie obowiązki na użytkowaniu wieczystym, a jakie wypływają z własności? 

Użytkownik wieczysty, podobnie jak właściciel, ma prawa do zbycia swojego lokalu lub przekazania go w spadku. Zawsze to jednak będzie dotyczyło okresu, na jaki grunt został przekazany w użytkowanie.

Musi też uiszczać opłatę za użytkowanie wieczyste, która może być co roku aktualizowana. Jest ona uzależniona od wartości nieruchomości, która zmienia się w czasie. Właściciel natomiast jest zobowiązany jedynie do opłacenia podatku od nieruchomości.  

Czytaj też:

Koszt a wydatek - czym się różni jedno od drugiego?

800 plus zmniejszy inflację? Niektórzy tak sądzą, większość Polaków jest jednak odmiennego zdania

Słoneczna pogoda przyniesie zagrożenie. Nadciąga susza

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »