Używana odzież do sklepu zamiast do kontenera. Duża sieć da bon na zakupy

Carrefour płaci za używane ubrania. Wystarczy oddać 10 sztuk odzieży, butów czy akcesoriów żeby otrzymać e-kupon o wartości 10 złotych na zakupy w sklepach francuskiej sieci. Akcja, której celem jest pobudzenie drugiego obiegu na rynku odzieży - informuje sieć.trwa do 30 kwietnia.

Carrefour zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich lat coraz więcej odzieży i akcesoriów trafia do śmieci. W ciągu 15 lat o 35 proc. spadła używalność ubrań. Coraz częściej trafiają one do koszy po 7-10 założeniach. Przemysł fast fashion, którego założeniem jest szybkie projektowanie i wytwarzanie ubrań lub obuwia przy radykalnym cięciu kosztów ich produkcji, jest odpowiedzialny za prawie 10 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.

Druga akcja trwa dłużej

Pierwsza edycja akcji Carrefoura i marki Ubrania Do Oddania została zorganizowana we wrześniu 2023 roku. Wówczas w ciągu dwóch tygodni zebrano ponad 4 tony odzieży. Druga ogólnopolska zbiórka używanej odzieży potrwa dwa razy dłużej - do 30 kwietnia. W ramach akcji, klienci Carrefoura mogą przynieść do wyznaczonych hipermarketów niechciane, ale nadające się jeszcze do użytku ubrania, buty i akcesoria. Tam, przy punktach obsługi klienta, znajdą kartonowe pudła na używaną odzież. 

Reklama

Jak zapewnia sieć, procedura jest prosta - wystarczy włożyć niepotrzebne rzeczy, a jeśli będzie ich co najmniej 10 sztuk, klient otrzyma e-kupon o wartości 10 zł uprawniający do zakupów w sklepach Carrefour. Dodatkowo za każdy kilogram zebranej odzieży, marka Ubrania Do Oddania przekaże 1 zł na rzecz Fundacji "Las na zawsze". 

Gospodarka cyrkularna używanych ubrań

Odzież zebrana w ramach inicjatywy jest sortowana i wraca do obiegu, co przyczynia się do redukcji odpadów i wspiera ideę zero waste. 

- Spotkała się ona z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony klientów, którzy sami dopytują o tę akcję. Jest to dla nas dowód na to, że zrównoważony rozwój i gospodarka cyrkularna mogą iść w parze z codziennymi działaniami każdego z nas - mówi Sylwester Mroczek, menedżer rozwoju działu formatów i konceptów handlowych w Carrefour Polska. 

W Europie sektor odzieżowy - po budownictwie, transporcie i żywności - emituje najwięcej CO2. Eksperci ostrzegają, że brak zmian doprowadzi w 2030 roku w branży modowej do podwojenia emisji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zero waste | używane ubrania | Carrefour | bony zakupowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »