Reklama

W 2011 r. RPP podniesie stopy trzy razy

Zapowiedź prezesa EBC Jean-Claude Tricheta dotycząca możliwej podwyżki stóp procentowych w strefie euro w kwietniu to istotny sygnał wspierający oczekiwania na podwyżkę również w Polsce - uważają ekonomiści z BZ WBK. Ich zdaniem RPP w tym roku podniesie stopy procentowe trzy razy, po 25 pb w każdym kwartale.

"Poprawa koniunktury gospodarczej, rosnące ceny surowców, coraz wyższa inflacja i oczekiwania inflacyjne będą skutkowały podwyżkami stóp procentowych w Polsce i strefie euro. Co prawda, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę parametrów polityki pieniężnej w marcu, a treść komunikatu po posiedzeniu sugerowała, że potrzebne byłyby jakieś nowe +jastrzębie+ argumenty, aby zdecydowano się na podwyżkę już w kwietniu. Wydaje się jednak, że takim czynnikiem może być m.in. wypowiedź prezesa EBC Jean-Claude Tricheta, który na konferencji po ostatnim posiedzeniu wyraźnie zasugerował możliwość podwyżki stóp procentowych w strefie euro już w kwietniu" - napisali ekonomiści z BZ WBK w comiesięcznym raporcie.

Reklama

"Biorąc pod uwagę, że RPP bardzo szczególną uwagę zwraca na globalne otoczenie, jest to istotny sygnał wspierający oczekiwania na podwyżkę również w Polsce. Podwyżki stóp procentowych są już wycenione na rynku finansowym. Wydaje nam się nawet, że w przypadku polskich rynkowych stóp procentowych wyceniona jest zbyt duża łączna skala podwyżek w tym roku" - dodali.

"My wciąż spodziewamy się jeszcze trzech ruchów po 25 pb w każdym kwartale. Podtrzymujemy również nasze prognozy na stopniowe umocnienie złotego w tym roku, choć proces ten w kwietniu nie będzie raczej zbyt gwałtowny biorąc pod uwagę wciąż dużą niepewność na rynkach globalnych (oczekiwanie na szczyt UE i wyniki stress-testów dla europejskich banków, zawirowania na Bliskim Wschodzie)" - uważają ekonomiści z BZ WBK.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »