W 2022 r. systemy gazowe Polski i Litwy będą już połączone
Interkonektor łączący systemy gazowe Polski i Litwy będzie gotowy w trzecim kwartale 2022 roku. Do końca tego roku zakończone zostaną prace budowlane. Gazociąg, którym zgodnie z planem w przyszłym roku popłynie gaz, włączy państwa bałtyckie do unijnego rynku gazu.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
W piątek 22 października spółki Gaz-System i Amber Grid wykonały na granicy Polski z Litwą symboliczny "złoty spaw".
Jak informuje Gaz-System, połączenie zakończy gazową izolację państw bałtyckich i ułatwi im swobodny wybór dostawcy i zakup surowca po konkurencyjnych, rynkowych cenach. Ale to również jeden z elementów strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.
- (...) będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu, będziemy mogli zdecydować, skąd pozyskiwać zasoby energetyczne i będziemy mogli bardziej elastycznie reagować na zmiany cen na rynku gazu. GIPL otworzy również możliwości dalszego korzystania z terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości będzie on przystosowany do przesyłu ekologicznego wodoru zielonego - poinformował cytowany w komunikacie Dainius Kreivys, minister energii Litwy.
Zaawansowanie prac budowlanych polskim odcinku, którego długość wynosi 343 km, sięga ponad 90 procent. Z kolei postęp prac na Litwie, gdzie długość połączenia to 165 km, wynosi 95 procent. Prezes Gaz-SystemuTomasz Stępień zapowiedział, że projekt ma zostać ukończony w trzecim kwartale przyszłego roku. W przyszłym roku popłynie nim już gaz.
Gaz-System informuje, że prace przebiegają bez zakłóceń i zgodnie z planem. Do końca tego roku będą zakończone prace budowlane. Przeprowadzane są równolegle również testy, próby techniczne, nagazowanie i odbiory obiektów oraz odcinków liniowych. Odbywa się także przywracanie terenu do stanu pierwotnego, rozpoczęto przekazywanie zwrotne terenów ich właścicielom.
Interkonektor Polska-Litwa ma łączną długość około 508 km. Gazociąg po stronie polskiej przechodzi przez teren trzech województw - mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Budowa gazociągu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" w zakresie prac projektowych i budowy gazociągu.
morb