W Gdańsku rozpoczęło się Forum Gospodarcze Polska-Rosja

Perspektywy polsko-rosyjskiej współpracy w kontekście działania specjalnych stref ekonomicznych oraz mały ruch przygraniczny z obwodem kaliningradzkim - to główne tematy Forum Gospodarczego Polska-Rosja. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek w Gdańsku.

Perspektywy polsko-rosyjskiej współpracy w kontekście działania specjalnych stref ekonomicznych oraz mały ruch przygraniczny z obwodem kaliningradzkim - to główne tematy Forum Gospodarczego Polska-Rosja. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek w Gdańsku.

Uczestniczący w inauguracji Forum minister transportu Sławomir Nowak zwrócił uwagę, że "to nie jest tak, że w biznesie trzeba robić tylko i wyłącznie największe interesy, jak np. w ropie i gazie". "Dużo istotniejsza, z punktu widzenia budowania przyjaznych relacji między krajami, jest sąsiedzka wymiana kontaktów między ludźmi, czyli mały ruch graniczny i współpraca małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział.

Minister ocenił, że obecna współpraca na poziomie małych i średnich firm "nie jest satysfakcjonująca". Jego zdaniem "po obu stronach jest dużo większy potencjał niż to wynika z obecnej skali współpracy". "Wspierajmy polski biznes w Rosji, pozwalajmy inwestować Rosjanom, poza strategicznymi sektorami, w Polsce; rozwiązujmy drobne problemy" - mówił Nowak do uczestników Forum.

Reklama

Przedstawiciel Handlowy Federacji Rosyjskiej w Polsce Ekaterina Belyakova powiedziała dziennikarzom, że "bardzo dobrze ocenia obecną polsko-rosyjską wymianę handlową". Uważa, że "gorzej jest w zakresie inwestycji". "Inwestycje polskie w Rosji są widoczne, ale w Polsce nie widać inwestycji rosyjskich i o tym będziemy rozmawiać" - mówiła.

Belyakova uważa, że forum "powinno się skupić na tworzeniu dobrej atmosfery dla biznesu". "Są ogromne możliwości, ale brakuje sprzyjającej atmosfery i to niestety nie zależy od biznesu" - oceniła. "Naszym celem powinno być tworzenie jak najwięcej przykładów dobrej polsko-rosyjskiej współpracy, bo nic nie robi tak dobrej atmosfery jak działające już z sukcesem firmy" - mówiła.

Elżbieta Bodio z Departamentu Wschodniego Ministerstwa Gospodarki, powołując się na dane NBP poinformowała, że bezpośrednie inwestycje Polski w Rosji w 2012 roku wyniosły 660 mln dolarów. Powiedziała, że rosyjski bank centralny podaje, że w 2011 r. rosyjskie inwestycje w Polsce miały wartość 547 mln dolarów.

Ministerstwo Gospodarki zauważa rosnące zainteresowanie rosyjskich firm inwestowaniem w Polsce - mówiła. "Zapraszamy rosyjskich inwestorów na rynek Polski" - podkreśliła, dodając, że jednym z tematów forum w Gdańsku będzie 2015 rok, który będzie rokiem promocji Polski w Rosji i Rosji w Polsce.

Radca handlowy Polski w Moskwie Marek Ociepka uważa, że "stosunki między krajami bardzo dobrze się rozwijają". "Rosja się rozwija, ma środki na to, żeby zaspokajać swoje potrzeby, popyt rośnie, a Polska oferta jest w pełni adekwatna" - tłumaczył. Poinformował, że wśród polskich artykułów eksportowanych do Rosji 86 proc. stanowią wysoko przetworzone towary przemysłowe (maszyny, środki transportu) a 14 proc. żywność.

Przedstawiciel Izby Handlowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej na Europę Środkową i Wschodnią Władimir Mikojan w swoim wystąpieniu zauważył, że "duże możliwości współpracy dałoby utworzenie polsko-rosyjskich firm produkcyjnych, które mogłyby stać się konkurencyjne na globalnym rynku". Odnosząc się do rozwijającej się pomiędzy krajami wymiany handlowej stwierdził, że "nikt nie powstrzyma handlu i nie ma zamiaru tego robić".

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Teresa Kamińska poinformowała, że w ubiegłym roku PSSE podpisała porozumienie z Kaliningradem o współpracy w zakresie budowy i rozwoju parków naukowo-technologicznych i specjalnych stref ekonomicznych. "Kaliningrad jest w tej chwili chyba najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem w Rosji, a na jego rozwój przeznaczono kilkanaście miliardów euro, m.in. na stworzenie parków naukowo-technologicznych i ośrodków badawczych" - dodała.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »