W lipcu rusza Centralny Dom Technologii
Już wkrótce zacznie działać Centralny Dom Technologii. To nowy punkt na edukacyjnej mapie Warszawy i pierwsza tego typu przestrzeń w Polsce, oferująca interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych.
W CDT prezentowane będą cykliczne wystawy tematyczne dotyczące najnowszych technologii z Polski i ze świata. Centralny Dom Technologii to także społeczność skupiająca entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów.
- Zależy nam, aby CDT był atrakcyjnym miejscem dla dzieci, rodziców, seniorów i nauczycieli z całej Polski. PFR, oprócz działalności inwestycyjnej i rozwojowej, aktywnie angażuje się w inicjatywy na rzecz społeczności. CDT to projekt o bardzo dużym potencjale, który ma szansę wykształcić rzeszę przyszłych polskich innowatorów, dzięki naciskowi na interdyscyplinarną edukację i praktyczne zastosowanie nabywanej wiedzy. To przyszłość polskiej edukacji i baza dla rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowe technologie - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Centralny Dom Technologii został stworzony by promować innowacyjny model nauczania, będący połączeniem wiedzy, kreatywności i praktycznego działania. Celem CDT jest tworzenie wzorców dla nowoczesnej edukacji w Polsce poprzez promowanie metodyki STEAM, za nazwą której stoją angielskie słowa: Science, Technology, Engineering, the Arts i Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).
Centralny Dom Technologii powstaje przy ul. Kruczej 50, w tętniącym życiem sercu Warszawy, w jednym z najbardziej symbolicznych budynków stolicy - zabytkowym Centralnym Domu Towarowym (dawny "CeDeT", następnie znany jako "Smyk"). Projekt realizowany jest przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, która angażuje się w wartościowe inicjatywy w obszarze edukacji, innowacji, kultury i sztuki.
- Chcemy, aby CDT był żywą społecznością, skupiającą osoby pochodzące z różnych grup i środowisk. W drugiej połowie lipca otwieramy nasze drzwi i do końca wakacji będziemy organizować bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy także dorosłych i całe rodziny oraz technologicznych debiutantów - podkreśla Agata Nałęcz, prezes Fundacji PFR.
Od września w CDT, oprócz regularnych zajęć edukacyjnych, organizowane będą cykliczne wystawy tematyczne oraz wydarzenia specjalne dla sympatyków CDT.
Profesjonalny zespół edukacyjny CDT przygotował bogatą ofertę zajęć, które będą odbywać się w formie kursów tematycznych dla osób indywidualnych, warsztatów międzypokoleniowych dla rodzin, wizyt dla grup szkolnych, a także szkoleń dla nauczycieli i edukatorów. Pełna oferta dostępna będzie od września na stronie www.cdt.pl
Partnerem merytorycznym Centralnego Domu Technologii jest konsorcjum, w skład którego wchodzą: polski venture builder Daftcode, zajmujący się budowaniem i rozwijaniem biznesów technologicznych, startup edukacyjny Skriware, szkoła programowania Kids Code Fun oraz stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (dawniej Mistrzowie Kodowania).
t.f./mat. pras.