W listopadzie inwestorów czeka prawdziwa rewolucja
W listopadzie br. polski rynek kapitałowy czeka przełomowa zmiana technologiczna i jakościowa, jaką będzie wdrożenie nowego systemu transakcyjnego na warszawskiej giełdzie. UTP (Universal Trading Platform), zakupiony przez GPW od NYSE Euronext, jest systemem transakcyjnym, który spełnia najwyższe światowe standardy w dziedzinie technologii i obecnie jest wykorzystywany na giełdach w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli.
W listopadzie do tej grupy dołączy giełda warszawska, zyskując dostęp do globalnej infrastruktury technologicznej, z której od lat korzystają inwestorzy z całego świata.
Wprowadzenie nowego systemu przez GPW będzie istotną zmianą dla wszystkich uczestników rynku: członków giełdy, dystrybutorów informacji i inwestorów.
Nie bez powodu inauguracja kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat nowej technologii giełdowej i jej znaczenia dla przyszłości polskich rynków kapitałowych, miała miejsce podczas Konferencji WallStreet. Wydarzenie to jest organizowane już po raz 16. przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i co roku gromadzi ponad 800 uczestników, wyrastając na największą inicjatywę adresowaną do inwestorów indywidualnych w tej części Europy.
Celem kampanii zainaugurowanej przez Prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego w Zakopanem jest zaznajomienie szerokiego grona inwestorów giełdowych z możliwościami i specyfiką UTP. Działania zaplanowane przez GPW obejmują m.in. szkolenia i warsztaty adresowane do uczestników rynku, uruchomienie specjalnej zakładki przybliżającej nowy system w serwisie www.gpw.pl oraz realizację webcastów na temat możliwości, jakie daje nowa technologia giełdowa. A jest ich bardzo dużo zarówno dla rozwoju oferty produktowej GPW, jak i z punktu widzenia inwestorów giełdowych.
W porównaniu z Warsetem nowy system transakcyjny giełdy będzie szybszy, bardziej wydajny i skalowalny. Zwiększy się także jego przepustowość, co umożliwi obsługę nowych, niedostępnych dotychczas typów zleceń oraz pozwoli na uruchomienie nowych usług związanych z zawieraniem transakcji. Szerokie możliwości, które oferuje UTP będą wykorzystywane przez inwestorów w sposób zróżnicowany, ale każdy z użytkowników nowego systemu transakcyjnego doświadczy poprawy parametrów technicznych.
- Wprowadzenie UTP jest strategicznym i kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju polskich rynków kapitałowych, który stanowi nieodłączną część i dopełnienie działań od lat prowadzonych przez warszawską giełdę w ramach jej misji budowania konkurencyjności polskiej gospodarki. Jestem przekonany, że beneficjentami tej przełomowej zmiany technologicznej będą wszyscy uczestnicy rynku, nie tylko dzięki poprawie parametrów technicznych zawierania transakcji na GPW, a również dzięki temu, że nowa technologia giełdowa stanie się impulsem do dalszego rozwoju technologicznego lokalnych instytucji finansowych i z pewnością wykreuje nowe postawy i zachowania wśród polskich inwestorów. Liczymy, że rozpoczęta dziś kampania informacyjna odegra istotną rolę w tym procesie. - powiedział Ludwik Sobolewski podczas spotkania z inwestorami indywidualnymi w Zakopanem.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Komentarz DM Banku BPS
Wprowadzenie nowego systemu umożliwi bardzo intensywny obrót na GPW tzw. HFT (High Frequency Trading). Dla porównania w przypadku giełdy NYSE transakcje HFT mogą szacunkowo generowad nawet do 70 % wszystkich transakcji. (S. Kozłowski)