W maju palaczy zaskoczą zmiany. Bez wpisu do rejestru im nie sprzedadzą

Już od maja stosowny rejestr będzie musiał zawierać wpis dotyczący sprzedaży kolejnych wyrobów tytoniowych. Wszystko przez zmiany w sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce, które w życie wchodzą 20 maja. Unijny Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych obejmie kolejne podmioty. Jeśli sklep nie uzyska wpisu, klient odbije się od kasy.

  • 20 maja zacznie obowiązywać wymóg dla punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Do tego dnia muszą uzyskać wpis do specjalnego rejestru.
  • W rejestrze już widnieją punkty sprzedaży papierosów i tytoniu do skręcania. Teraz będą musiały też punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.
  • Palacze nie kupią cygaretek, melasy do fajki wodnej czy tabaki, jeśli znajdą się w sklepie bez wpisu do rejestru Track&Trace.

Ważne zmiany dla palaczy od maja. Jeśli punkt sprzedaży nie uzyska do 20 maja wpisu do Systemu Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych, czyli tzw. Track&Trace, kupno produktów zawierających tytoń w takim miejscu nie będzie możliwe.

Reklama

Zmiany od 20 maja. Sklep musi uzyskać wpis do rejestru

Dotychczas do systemu wpisywane były tylko punkty sprzedaży papierosów oraz tytoniu do skręcania. Od 20 maja wpis do Track&Trace wymagany będzie również od punktów sprzedających wyroby tytoniowe nieobjęte akcyzą. To między innymi:

  • tytoń do żucia, 
  • tytoń do nosa,
  • tytoń i melasa do fajek wodnych,
  • cygara,
  • cygaretki,
  • tabaka.

Za wdrożenie art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576 odpowiada Ministerstwo Finansów. - Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia - czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów.

Jeśli punkt sprzedaży oferujący na przykład tabakę czy tytoń do żucia, nie uzyska wpisu w unijnym Systemie Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych, sprzedaż wyrobów tytoniowych nie będzie zgodna z prawem.

Sprzedaż papierosów ważnym filarem budżetu

Polska jest wyjątkiem w Unii Europejskiej, gdyż sprzedaż papierosów i ich popularność w naszym kraju rośnie. W 2022 roku z akcyzy za wyroby tytoniowe do budżetu naszego kraju wpłynęło aż 25 mld zł, a kolejnych kilka miliardów dorzucił VAT na papierosy. Za paczkę papierosów trzeba płacić od kilkunastu do nawet ponad 20 zł, ale wciąż ceny są relatywnie niskie. Zachęca to obywateli innych krajów do zakupów papierosów w Polsce. Nikogo już nie dziwią wycieczki Czechów i Niemców, którzy do Polski przyjeżdżają kupić papierosy.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: papierosy | zakupy | maj | rejestr
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »