W nadchodzącym tygodniu: posiedzenie RPP i lipcowy bilans płatniczy

W związku z korzystnymi tendencjami wykazywanymi przez dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu sądzimy, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP uległo zmniejszeniu, chociaż wciąż pozostaje wysokie.

W związku z korzystnymi tendencjami wykazywanymi przez dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w  lipcu  sądzimy,  że  prawdopodobieństwo  obniżki  stóp  procentowych  na  najbliższym  posiedzeniu RPP uległo zmniejszeniu, chociaż wciąż pozostaje wysokie.

Oczekujemy obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na posiedzeniu w dn. 27-28 sierpnia

W związku z korzystnymi tendencjami wykazywanymi przez dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lipcu sądzimy, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP uległo zmniejszeniu, chociaż wciąż pozostaje wysokie - oceniamy je na 55%. Uważamy, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się obniżyć stopy procentowe, a skala obniżki wyniesie 50 pb. Taką decyzję uzasadniają przede wszystkim:

Reklama

- dane na temat rekordowo niskiej inflacji, która spadła w lipcu do poziomu 1,3% r/r oraz oczekiwany dalszy spadek inflacji bazowej w lipcu;

- obniżenie akcyzy na niektóre z napojów alkoholowych, które przyczyniło się do znacznej redukcji prognoz inflacji na koniec bieżącego roku;

- spadek oczekiwań analityków bankowych oraz polepszenie się struktury odpowiedzi na pytania ankiety badającej oczekiwania ludności;

- deklaracje wicepremiera Kołodki o dążeniu do redukcji deficytu budżetowego w 2003 roku do poziomu poniżej 43 mld zł;

- wciąż niepewna sytuacja w sferze realnej gospodarki polskiej jak i zagranicznej.

Obecne tendencje w gospodarce polskiej oraz prognozy ich rozwoju w najbliższych kwartałach uzasadniają naszym zdaniem oczekiwania na obniżkę stóp procentowych łącznie o dalsze 50 punktów bazowych do końca roku.

Deficyt w obrotach bieżących . niższy niż rynkowe oczekiwania

W piątek (30.08) opublikowane zostaną dane nt. lipcowych statystyk bilansu płatniczego. Oczekujemy, że deficyt w obrotach bieżących wyniesie 350 mln USD, czyli mniej niż wynosi średnia rynkowych oczekiwań wg ankiety Reutersa (440 mln USD), utrzymując się w relacji do PKB na poziomie z czerwca (3,7%). Oczekujemy, że w lipcu, tak jak w poprzednich miesiącach, wystąpi dodatnia dynamika roczna w eksporcie (8,5%) oraz stabilizacja w imporcie (0% r/r). W efekcie wartość eksportu w lipcu wyniesie blisko 2,8 mld USD a importu ponad 3,5 mld USD. Ponadto do ograniczenia

deficytu w obrotach bieżących przyczyni się wzrost salda niesklasyfikowanych obrotów bieżących do 400 mln USD w lipcu, co będzie efektem wzmożonego .eksportu walizkowego. za wschodnią granicę, tradycyjnie zwiększającego się w okresie letnim.

Analitycy PKO BP SA

PKO Bank Polski S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »