Reklama

W Polsce rośnie rynek magazynów samoobsługowych sejfboksów

Chociaż rynek magazynów samoobsługowych w Polsce jest w powijakach, powoli wyrasta na lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.W Polsce jest obecnie 11 tego typu magazynów, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i śląskim. W Europie istnie 3 tys self storage, o powierzchni 7,7 mln m2.

Według Federation of European Self Storage Associations (FEDESSA), największym wyzwaniem dla rynku w Polsce jest brak świadomości istnienia tego typu oferty, pomimo jej rozwoju.

Europa Zachodnia daleko z przodu

Magazyny samoobsługowe mają swoje pięć minut. W Europie jest już 2746 tego typu obiektów. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 7,77 miliona metrów kwadratowych. Tylko w ciągu ostatniego roku na kontynencie powstało aż 149 self storage.

Co ciekawe, 85% wszystkich magazynów w Europie znajduje się w 6 krajach - w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Ten ostatni kraj ze swoimi 1077 magazynami jest obecnie liderem na europejskim rynku, mając w nim aż 39% udział. Dla porównania, Francja ma 12,4% udziału w rynku, Hiszpania 11,4%, Holandia 10,3%, Niemcy 6,2% a Szwecja 4,7% - podaje w swoim raporcie FEDESSA.

Reklama

Polski rynek w powijakach

Jak na tym tle wypada nasz kraj? Obok Węgier (13 magazynów) jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie Środkowo -Wschodniej. Ze swoimi 11 magazynami Polska ma obecnie niewielki, bo 0,4% udział w europejskim rynku, mimo to daleko w tyle zostawiając Litwę (1 magazyn), Estonię i Łotwę (po 2 magazyny) oraz Czechy (3 magazyny).

- Polski rynek self storage jest młody, ale rozwojowy i z dużym potencjałem. Tylko w ciągu ostatniego roku na obrzeżach dużych miast powstały 4 nowe magazyny. Co ciekawe, inwestują zarówno duże firmy, posiadające sieci magazynów za granicą, jak również lokalni przedsiębiorcy, widzący w tym dobry, aczkolwiek wciąż niszowy i przyszłościowy biznes - mówi Jarosław Nowakowski dyrektor generalny Grupy Kapitałowej Amtra, do której należą magazyny Sejfboksy w Sosnowcu.

Nie wiemy nic o self storage

Ostrożność inwestorów jest zrozumiała. W tej części Europy popyt na tego typu powierzchnię dopiero się rodzi. Niestety Polska ma obecnie najniższy wskaźnik świadomości istnienia na rynku oferty self storage. Jak wyliczyła FEDESSA zaledwie 1 na 10 Polaków wie o istnieniu magazynów samoobsługowych w kraju. Taki wynik nie dziwi, ale też nie odstrasza przedstawicieli rynku. - Magazyny samoobsługowe w Polsce obecne są od 5 lat, ale dopiero ostatnie 2 lata przynoszą nowe inwestycje oraz zainteresowanie istniejącymi obiektami - mówi Jarosław Nowakowski.

W jego ocenie jest kilka czynników, które w najbliższych 10 latach mogą rozruszać rynek nad Wisłą.

- Po pierwsze już dziś popyt nakręca rynek mieszkaniowy, zwłaszcza rynek pierwotny. Szukając oszczędności, coraz więcej osób decyduje się na mieszkania bez komórek, piwnic, strychów. Także deweloperzy rezygnują z proponowania takiej powierzchni. W perspektywie 5 lat od zakupu te osoby zaczną szukać dodatkowej przestrzeni do przechowywania. I tu pojawia się szansa dla magazynów. Po drugie coraz większa skłonność do migracji Polaków, także do migracji zarobkowej za granicę, sprawia, że poszukujemy bezpiecznych przechowalni swoich rzeczy na czas wyjazdu. Po trzecie rośnie rynek e-commerce, a to właśnie sklepy internetowe, traktujące magazyny samoobsługowe jak tańsze i bardziej elastyczne zaplecze logistyczne, są dziś głównym najemcą biznesowym self storage - wyjaśnia przedstawiciel Sejfboksów.

Co oferuje rynek?

W ocenie ekspertów, ta kiełkująca potrzeba tworzy młody, ale bardzo ciekawy rynek, który pomimo swoich niedoskonałości ma już sporo do zaoferowania. Póki co w Polsce dominują przede wszystkim magazyny samoobsługowe w olbrzymich halach, mające najczęściej postać metalowych skrytek lub boksów. To również najpopularniejszy typ magazynów w Europie Zachodniej. Nieco mniej jednorodna jest natomiast oferta najmu. W self storage znajdziemy zarówno boksy mające 1 m sześcienny (najmniejsza powierzchnia), boksy mające od 1-4 m kw., jak również przechowalnie porównywalne z garażami mające 7-10 m kw.

W porównaniu z innymi krajami Europy, Polska ma jedne z najniższych cen najmu. Za miesięczny wynajem boksu o pow. 1 m kw. trzeba zapłacić 80 zł netto - taką cenę mają m.in. sosnowieckie Sejfboksy. Dla porównania w Niemczech średnia cena miesięcznego wynajmu wynosi ok. 100 zł, a w Holandii 84 zł. Taniej jest tylko na Węgrzech - ok. 50 zł zł i na Litwie ok. 52 zł. Najdrożej jest z kolei w Szwajcarii. Za miesięczny wynajem 1 m kw. trzeba zapłacić tam ok. 240 zł. W zestawieniu z reszta Europy różnią nas nie tylko ceny, ale także lokalizacja magazynów. W Polsce self storage powstają wyłącznie na obrzeżach dużych miast i aglomeracji. Hale z boksami znajdziemy m.in. pod Warszawą, Poznaniem, Wrocławiem, Katowicami i w Sosnowcu.

Sejfboksy to pierwsze magazyny samoobsługowe, które powstały na Śląsku i w Zagłębiu. Działają one od 2010 roku w Sosnowcu. Pod koniec 2016 roku właściciel magazynu powiększył swoją inwestycję. W poprzemysłowej hali o powierzchni ponad 1,2 tys. m kw. powstało aż 120 nowych przechowalni. To najnowsza inwestycja tego typu w Polsce. Właścicielem magazynów jest Firma Amtra Sp. z o.o., będąca częścią polskiej Grupy Kapitałowej Amtra, działające na rynku od 25 lat.

Pobierz za darmo program PIT 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »