Walczymy z foliówkami, ale odpady zbieramy w workach. Brak konsekwencji?

Temat foliowych toreb w sklepach jest mocno obecny w mediach od kilku lat i wszyscy jednogłośnie podkreślają, że zużycie foliowych toreb trzeba ograniczyć. W tym samym czasie selektywna zbiórka odpadów odbywa się z użyciem foliowych worków. Gdzie tu logika, konsekwencja i dobra praktyka?

Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej odpady resztkowe, nazywane zmieszanymi, zbierają do foliowych worków, w zabudowie jednorodzinnej w większej części Polski cztery frakcje trafiają do dużych foliowych worków, zazwyczaj tylko odpady zmieszane (i w niektórych miejscach bio) wrzucane są do pojemników. Także na ulicach miast czy w parkach widzimy worki wciśnięte do koszy na śmieci.

Czy wobec powszechnego "potępiania" dla stosowania foliowych opakowań, używanie worków przy zbiórce selektywnej - czyli akurat tam, gdzie powinniśmy stosować wręcz wzorcowe zasady - nie obnaża naszego wyrywkowego podejścia do gospodarki odpadami, a nawet patrząc szerzej - do ekologii? A może czepianie się worków na odpady to szukanie dziury w całym, bo trudno o lepsze rozwiązania?

Reklama

Piotr Szewczyk, dyrektor zakładu Orli Staw koło Kalisza i szef Rady RIPOK, mówi wprost:

- Worki to nic innego jak dodatkowy odpad. Na pewno powinno się, gdzie się tylko da, unikać ich stosowania.

Hanna Marliere, dyrektor zarządzająca Green Management Group, konsultantka krajowych i międzynarodowych organizacji branżowych, w swojej ocenie jest jednoznaczna:

- Niestety mamy takie przyzwyczajenie do zbierania w workach i ciężko nam przekonać gminy, z którymi współpracujemy, że to nie tylko nieekologiczne, ale także nieopłacalne.

Jak tłumaczy, koszty zakupu worków są w skali roku naprawdę spore, a plastikowy pojemnik po pierwsze służy przez lata, a po drugie można na jego zakup dostać dotację.

Piotr Szewczyk dodaje, że z punktu widzenia odbiorcy, czyli firmy, łatwiej i szybciej odbiera się śmieci z pojemników.

- Do tego w przypadku odpadów bio stosowanie worków powoduje duże straty. Po pierwsze trawa gnije, po drugie proces oczyszczania odpadów bio z folii jest mozolny, wymaga czasu, a to oczywiście podnosi koszty systemu. W przypadku szkła te worki jest łatwej usunąć, ale też to trzeba zrobić - mówi szef RIPOK-a w Kaliszu.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej apeluje nawet do mieszkańców, aby bioodpady wrzucali do pojemnika luzem bądź w specjalnych workach biodegradowalnych.

- Gromadzenie tych odpadów w workach foliowych, które nie ulegają biodegradacji, nie jest dobrą praktyką. Odpad zanieczyszczony folią jest gorszej jakości, a w niektórych przypadkach nie nadaje się do dalszego przetworzenia. Ponadto odpady biodegradowalne kierowane do biokompostowni powinny zachować swoje właściwości, w związku z czym do ich gromadzenia rekomenduje się wykorzystywanie pojemników z rusztem, które dzięki systemowi napowietrzania i parowania odcieków pozwalają uniknąć zagniwania odpadów, a tym samym ograniczają powstawanie ewentualnych odorów - czytamy na stronie GOAP.

- Żywotność pojemnika to minimum 5 lat, ale bywa i 10. Biorąc pod uwagę, ile worków zużyjemy przez ten czas, to chyba lepsze rozwiązanie - zgadza się Piotr Szewczyk.

Od początku roku foliowe worki na śmieci dostają np. mieszkańcy Warszawy, każdy w innym kolorze, odpowiednio oznakowane według frakcji. Taki system działa np. na Żoliborzu, gdzie wcześniej odpady zbierano do pojemników.

Mieszkańcy narzekają na foliówki, bo regularnie rozszarpują je wrony, zdarzają się też szczury. Zwierzęta rozwlekają śmieci po całej ulicy.

MPO informuje, że w okresie przejściowym zasady nowej segregacji w podziale na pięć frakcji są wdrażane sukcesywnie. Obecnie spółka dostarcza worki i pojemniki do mieszkańców obsługiwanych przez MPO.

Zbiórka w workach jest jednak usankcjonowana prawnie. Choć ma sporo wad, nie tylko ekonomicznych.

Piotr Toborek

28 sierpnia 2019

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: segregacja odpadów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »