Ważna miara inflacji spadła. NBP podał najnowsze dane

Narodowy Bank Polski opublikował dane na temat inflacji bazowej za sierpień 2024 roku. W ubiegłym miesiącu wyniosła ona 3,7 wobec 3,8 proc. w lipcu. Ta miara inflacji bazowej to wskaźnik z wyłączeniem cen żywności i energii.

NBP publikuje łącznie cztery miary inflacji bazowej, z których najpopularniejszy jest właśnie wskaźnik z wyłączeniem cen żywności i energii. Pozostałe trzy miary to:

Reklama
  • po wyłączeniu cen administrowanych (tj. cen, na które wpływ ma państwo) - w sierpniu tak mierzona inflacja bazowa wyniosła 2,9 proc. rdr wobec 2,8 proc. rdr w lipcu;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych - 4,8 proc. rdr w sierpniu wobec 4,6 proc. rdr w lipcu;
  • tzw. 15-proc. średnia obcięta (wskaźnik ten eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice) - w sierpniu 4,0 proc. rdr wobec 4,2 proc. w lipcu.

Inflacja bazowa w Polsce, mimo spadku w sierpniu, konsekwentnie kształtuje się powyżej górnej granicy pasma odchyleń od celu inflacyjnego banku centralnego (wynosi on 2,5 proc. rok do roku z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 pkt proc.). Niebagatelny wpływ na jej poziom ma wzrost cen usług. 

Inflacja bazowa - duże znaczenie ma wysoki wzrost cen usług

Od dłuższego już czasu dynamika wzrostu cen usług w Polsce jest wyższa niż dynamika wzrostu cen towarów. 

Tak też było w sierpniu - z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych 13.09 dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym miesiącu ceny towarów w Polsce rosły w tempie 3,6 proc. rok do roku, a ceny usług - w tempie 6,2 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym usługi podrożały zaś w sierpniu o 0,6 proc., a ceny towarów spadły o 0,1 proc.

Przypomnijmy, że ogólny wskaźnik inflacji CPI w sierpniu 2024 r. wyniósł 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.

Co dalej z inflacją bazową? Eksperci prognozują wzrost

Ekonomiści ING Banku Śląskiego oczekują we wrześniu wzrostu inflacji bazowej powyżej 4 proc. w ujęciu rocznym.

Jak dodali, wzrost ten będzie miał miejsce z uwagi m.in. na efekt bazowy ubiegłorocznej obniżki cen leków oraz spodziewany wysoki wzrost cen w edukacji we wrześniu br.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja bazowa | NBP | wzrost cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »