Tak rosły ceny w sierpniu. GUS podał najnowsze dane
Poznaliśmy ostateczne dane o inflacji w sierpniu. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w minionym miesiącu ceny w Polsce rosły w tempie 4,3 proc. rok do roku. W porównaniu z lipcem, ceny wzrosły o 0,1 proc.
Przypomnijmy - również wstępny szacunek GUS wskazał na wzrost inflacji CPI do 4,3 proc. r/r z 4,2 proc. r/r w lipcu. Według tego samego szacunku, w ujęciu miesięcznym ceny ogółem wzrosły o 0,1 proc.
GUS podał też szczegółowe dane na temat zmian cen w poszczególnych kategoriach w koszyku konsumpcyjnym. Najmocniej w sierpniu w ujęciu rocznym podrożało użytkowanie mieszkania i nośniki energii - o 9,0 proc. rdr. W takim samym tempie rosły też ceny w kategorii "Edukacja". Trzecia najwyższa dynamika wzrostu cen - o 7,5 proc. rdr - dotyczyła kategorii "Restauracje i hotele".
"W sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,3 proc.), rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt. proc., 0,03 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc." - wskazał też GUS.
Ekonomiści przed publikacją odczytu wskazywali, że interesującym jego komponentem będą dane o inflacji usług. "Najciekawszą informacją będą dane o inflacji usług, która ze względu na wysoką dynamikę kosztów pracy pozostaje uporczywa" - zauważyli eksperci Banku Millennium w porannym raporcie.
Od dłuższego czasu dynamika wzrostu cen usług w Polsce jest wyższa niż dynamika wzrostu cen towarów. Przyczynia się to również do utrzymywania się inflacji bazowej na podwyższonym poziomie. Tak też było w sierpniu. Inflacja usług w ujęciu rok do roku wyniosła 6,2 proc., podczas gdy inflacja towarów wyniosła 3,6 proc. W ujęciu miesięcznym usługi podrożały o 0,6 proc., a ceny towarów spadły o 0,1 proc.
"GUS potwierdził, że inflacja w sierpniu wzrosła nieznacznie do 4,3 proc. Szczegółowe dane wskazują, że podwyżki cen związane są z energią i usługami" - skomentowali dane eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jak dodali, we wrześniu inflacja wzrośnie ponad poziom 4,5 proc., a "odmrożenie cen energii oraz wzrost cen usług będą wciąż podwyższać wskaźnik cen".