Tak rosły ceny w sierpniu. GUS podał najnowsze dane

Poznaliśmy ostateczne dane o inflacji w sierpniu. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w minionym miesiącu ceny w Polsce rosły w tempie 4,3 proc. rok do roku. W porównaniu z lipcem, ceny wzrosły o 0,1 proc.

Przypomnijmy - również wstępny szacunek GUS wskazał na wzrost inflacji CPI do 4,3 proc. r/r z 4,2 proc. r/r w lipcu. Według tego samego szacunku, w ujęciu miesięcznym ceny ogółem wzrosły o 0,1 proc.

Inflacja w sierpniu. W tych kategoriach wzrost cen był największy

GUS podał też szczegółowe dane na temat zmian cen w poszczególnych kategoriach w koszyku konsumpcyjnym. Najmocniej w sierpniu w ujęciu rocznym podrożało użytkowanie mieszkania i nośniki energii - o 9,0 proc. rdr. W takim samym tempie rosły też ceny w kategorii "Edukacja". Trzecia najwyższa dynamika wzrostu cen - o 7,5 proc. rdr - dotyczyła kategorii "Restauracje i hotele".

Reklama

"W sierpniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,3 proc.), rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt. proc., 0,03 pkt. proc. i 0,02 pkt. proc." - wskazał też GUS.

Wzrost cen usług wciąż większy niż wzrost cen towarów

Ekonomiści przed publikacją odczytu wskazywali, że interesującym jego komponentem będą dane o inflacji usług. "Najciekawszą informacją będą dane o inflacji usług, która ze względu na wysoką dynamikę kosztów pracy pozostaje uporczywa" - zauważyli eksperci Banku Millennium w porannym raporcie.

Od dłuższego czasu dynamika wzrostu cen usług w Polsce jest wyższa niż dynamika wzrostu cen towarów. Przyczynia się to również do utrzymywania się inflacji bazowej na podwyższonym poziomie. Tak też było w sierpniu. Inflacja usług w ujęciu rok do roku wyniosła 6,2 proc., podczas gdy inflacja towarów wyniosła 3,6 proc. W ujęciu miesięcznym usługi podrożały o 0,6 proc., a ceny towarów spadły o 0,1 proc.

Co dalej z inflacją w Polsce? Ekonomiści prognozują dalsze wzrosty wskaźnika CPI

"GUS potwierdził, że inflacja w sierpniu wzrosła nieznacznie do 4,3 proc. Szczegółowe dane wskazują, że podwyżki cen związane są z energią i usługami" - skomentowali dane eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Jak dodali, we wrześniu inflacja wzrośnie ponad poziom 4,5 proc., a "odmrożenie cen energii oraz wzrost cen usług będą wciąż podwyższać wskaźnik cen".

Na koniec roku, zdaniem PIE, dalej będzie zbliżona do 4,5 proc. "Indeksy PPI wskazują, że koszty produkcji przestają maleć w większości państw UE, co przyczyni się do wzrostu cen towarów przemysłowych. Wzrost cen w przemyśle u głównych partnerów handlowych doprowadzi do wyższych cen importu" - piszą ekonomiści.

Ekonomiści PKO BP przewidują, że do końca roku inflacja ogółem nie powinna przekroczyć 5,0 proc. w ujęciu rok do roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CPI | inflacja | GUS | dane | sierpień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »