We wrześniu poznamy szczegóły nowego podatku

Z początkiem września gotowy będzie projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów. Zostanie on przedstawiony do dyskusji m.in. przedstawicielom przemysłu - powiedział w TVN CNBC Piotr Woźniak, główny geolog kraju i wiceminister środowiska. Zapewnił, że opodatkowanie wydobycia musi być odpowiednio niskie, by zachęcić inwestorów do wchodzenia na nasz rynek. Dyskutowane są dwa modele - partycypacyjny i kontrolno-nadzorczy. Woźniak opowiada się za pierwszą opcją.

- Z początkiem września projekt będzie gotowy i przedstawimy go do dyskusji - powiedział Woźniak.

Konsultowany będzie on m.in. z przedstawicielami przemysłu. Dyskutowane mają być dwa modele.

- Pierwszy to model partycypacyjny, który obowiązuje w większości krajów europejskich i drugi model, kontrolno-nadzorczy, zakłada tylko bardzo ścisłą kontrolę - poinformował Woźniak

Dodał, że są i zwolennicy i przeciwnicy jednego i drugiego.

- Tym, co jest pod ziemią, należy zarządzać, a nie tylko kontrolować. To jest nasz pomysł. Mamy jednak oponentów. W tej sytuacji musimy o tym we właściwym trybie ostatecznie przesądzić - powiedział.

Reklama

Według niego kwestia opodatkowania jest drugorzędna.

- Chcemy, by nasz model był z punktu widzenia inwestorskiego najkorzystniejszy w Europie, bo konkurujemy o kapitał. Zależy nam na tym, by nie tylko różnica cen gazu, która nie zawsze musi być trwała, skłaniała inwestorów do wejścia na nasz rynek, ale też by system regulacyjny, który wprowadzimy, dawał stabilność i gwarancję pewnej i zyskownej działalności na długo - poinformował Woźniak.

Zapewnił, że konstrukcja opodatkowania nie będzie tak dotkliwa jak w przypadku miedzi.

- Nie chcemy odstraszać inwestorów. Nałogi (...) muszą być odpowiednio niskie - powiedział.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »