Węgiel z JSW tani jak ten z PGG. Ale trzeba go odebrać w kopalni Budryk

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wykorzysta zwiększony popyt na węgiel opałowy w tym roku. Gigant na rynku węgla koksowego (wykorzystywanego m.in. do produkcji stali) zwiększył dodatkową działalność związaną z produkcją węgla do celów energetycznych. Dziennie na rynek trafi dodatkowe 180 ton węgla opałowego z jastrzębskiej spółki dla odbiorców indywidualnych.

Budryk sprzedaje węgiel z limitami

Od samego początku sprzedaży przez KWK Budryk w Ormontowicach, czyli od 16 sierpnia 2022 roku, wprowadzono górny limit dla jednego kupującego. Wynosi on 3 tony i przysługuje do końca 2022 roku. Dodatkowo, kupować mogą tylko ci odbiorcy, którzy zużywają węgiel samodzielnie (sprzedaż na własne potrzeby), przy czym musi to być odpowiednio udokumentowane. 

W momencie zakupu kupujący zobowiązany jest posiadać zatem dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania na węgiel. 

No i jeszcze jeden warunek – Budryk nie przyjmuje zamówień i prowadzi sprzedaż bezpośrednio z płatnością w kasie kopalni.

Reklama

Obecnie ustalona cena brutto 1 tony węgla sortymentu „Orzech” wynosi 1200 zł (łącznie z akcyzą). Jest to zatem porównywalne z ofertą sklepu Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Przypomnijmy, że 16 sierpnia PGG podniosła cenę węgla opałowego o 20 proc. właśnie do poziomu 1200 zł za tonę. Obie ceny są konkurencyjne w stosunku do oferty składów węgla. W zależności od województwa ceny 1 tony węgla typu „Orzech” wynoszą 3000-3800 zł za tonę.

JSW wyprodukuje więcej węgla

Dzięki dodatkowej podaży, która ma być sprzedawana przez należącą do spółki kopalnię Budryk, Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukuje o 400 tysięcy ton węgla do celów energetycznych więcej niż planowano. W sumie w 2022 roku JSW wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych. Dodatkowo spółka uruchomiła produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. 

Kolejna instalacja o podobnych parametrach zostanie uruchomiona na początku września 2022 roku. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych.

Ceny węgla w Europie idą w górę

Przypomnijmy, że tydzień temu, 10 sierpnia 2022 r., europejskie rynki ostatecznie zamknęły się dla węgla pochodzącego z Rosji. Dziś miesięczne kontrakty na tonę węgla na amsterdamskiej  giełdzie ICE warte są 358 dolarów (to niemal trzykrotnie więcej niż przed samym wybuchem wojny w Ukrainie).

Zobacz także: Czy urzędnik może wejść do domu i sprawdzić, czym ogrzewasz? Kontrole domu i deklaracji CEEB

Dodatek węglowy z małym poślizgiem

Tymczasem wczoraj, z jednodniowym opóźnieniem, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała informację, że podpisała rozporządzenie dotyczące wzoru wniosku o dodatek węglowy. Dziś weszło ono w życie. – Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł. – napisała Anna Moskwa na Twitterze.

O tym jak złożyć wniosek i kto może otrzymać 3 tys. zł wsparcia piszemy - TUTAJ

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | kolejki po węgiel | opał | wydobycie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »