Węgrzy się nie zatrzymują. Kolejna obniżka, największa w tym cyklu

Narodowy Bank Węgier obniżył stopy procentowe po raz piąty z rzędu. Jednak lutowa decyzja była największą w tym cyklu poluzowywania polityki pieniężnej. Choć nad Balatonem inflacja przez długi czas była najwyższą w UE, tak ostatnio jest nawet niższa niż w Polsce.

Węgierski bank centralny nie zatrzymał się i ponownie obniżył stopy procentowe. W lutym dokonano korekty o 100 pb. w dół, do jednocyfrowego poziomu. Główna stopa Narodowego Banku Węgier wynosi już 9 proc.

Była to piąta tego typu decyzja z rzędu, która była zgodna z prognozami rynkowymi. Wcześniej dokonywano czterech obniżek - każda po 75 pb. A to oznacza, że od października stopy procentowe na Węgrzech spadły z najwyższego poziomu w XXI wieku, tj. z 13 proc.

Inflacja na Węgrzech spadła bardziej niż w Polsce. Pomógł w tym jeden czynnik

Poluzowywanie polityki pieniężnej idzie w parze ze spadającą wciąż inflacją. Ta w styczniu br. wyniosła 3,8 proc. w relacji rocznej, wobec 5,5 proc. z grudnia. Był to najniższy odczyt od trzech lat. Taki rozwój sytuacji Węgrzy mogą nazwać sukcesem, ponieważ przez blisko dwa lata nosili niechlubny tytuł kraju o najwyższej inflacji w UE.

Reklama

Szczyt dynamiki wzrostu cen na Węgrzech miał miejsce dokładnie rok temu, bo wyniósł w styczniu 2023 r. 25,7 proc. rdr. Taki też odczyt miał wpływ na niedawno osiągnięte minimum, w czym pomógł tzw. efekt bazy statystycznej. 

Dla porównania w Polsce inflacja w styczniu wyhamowała do 3,9 proc. rdr - z 6,2 proc. z grudnia - i to również był najniższy odczyt od trzech lat. W naszym jednak przypadku szczyt tempa wzrostu cen miał miejsce w lutym 2023 r., kiedy to GUS zaraportował wskaźnik na poziomie 18,4 proc. Dlatego można się spodziewać, że odczyt za kończący się już miesiąc będzie jeszcze niższy od styczniowego.

Jednak w przeciwieństwie do Węgier, w Polsce stopy procentowe stoją w miejscu, choć Rada Polityki Pieniężnej jako pierwsza w regionie zdecydowała się na obniżkę kosztu pieniądza. Jednocześnie z prognoz ekonomistów m.in. banku Pekao, którzy skupili się na analizie wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego, wynika, że w całym 2024 r. stopa referencyjna pozostanie na pułapie 5,75 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »