Wiadomo, kto może zostać prezesem ZUS. Wpłynął wniosek, znamy nazwisko

Do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu. Wniosek ma być rozpatrywany 23 kwietnia.

Rada nadzorcza ZUS pod koniec lutego pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa ZUS. Jednak - jak pisał w środę "Puls Biznesu" - Bieniasz nie dostała zielonego światła od premiera Donalda Tuska. Koalicja rządząca zdecydowała się więc na innego kandydata.

Zbigniew Derdziuk nowym prezesem ZUS? Wniosek będzie rozpatrywany 23 kwietnia

Przewodniczący rady nadzorczej ZUS Liwiusz Laska poinformował, że w czwartek do rady wpłynął wniosek szefowej MRPiPS Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS.

Reklama

- Wniosek będzie rozpatrywany we wtorek (23 kwietnia - przyp. PAP) na radzie nadzorczej. Jak rada nadzorcza wyrazi opinię pozytywną, to przekażemy tę opinię do pani minister (Dziemianowicz-Bąk - przyp. PAP) i wtedy pani minister zapewne skieruje wniosek do premiera - powiedział Liwiusz Laska, który prócz przewodniczenia radzie nadzorczej ZUS jest także dyrektorem generalnym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Derdziuk już był szefem Zakładu. Będzie powrót na stanowisko?

Zbigniew Derdziuk pełnił już funkcję prezesa ZUS w latach 2009-2015. W latach 2007-2009 był ministrem bez teki w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Pełnił także funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza.

Derdziuk to absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim; odbył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania.

10 stycznia premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | Zbigniew Derdziuk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »