Wiatraki wyższe niż Pałac Kultury. Mogą mierzyć się z Wieżą Eiffla

To będą największe turbiny wiatrowe wyprodukowane do tej pory przez jednego z liderów w branży - firmę Siemens-Gamesa. W ramach projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3, na Morzu Bałtyckim powstanie 100 takich turbin o mocy 14,4 MW (razem 1440 MW). Każda z nich będzie wyższa niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Polenergia i Equinor właśnie podpisały kolejny ważny kontrakt dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Chodzi o statki instalacyjne, które posłużą do transportu elementów instalacji i samych wiatraków w docelowe miejsce położone daleko w morzu na wysokości Ustki i Łeby.

"Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych" - poinformowała Polenergia.

Projekty Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, dysponują kompletem morskich i lądowych pozwoleń na budowę, a Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski - wyjaśnia spółka i tłumaczy, że prąd z farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 ma popłynąć do sieci już w 2027 roku (komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku).

Wiatraki wyższe niż Pałac Kultury staną kilkadziesiąt kilometrów od polskiego brzegu

Polenergia i Equinor realizują wspólnie na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 powstają w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Reklama

Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.

Wielkość wiatraków planowanych do instalacji w obu projektach imponuje. Tak wysokie urządzenia i wielkość samych planowanych farm wiatrowych sprawiają, że projekty "Bałtyk" należą do największych przedsięwzięć infrastrukturalnych w realizowanych w ostatnim czasie.

Źródło: Polenergia

Kontrakt na statki instalacyjne dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3


"Kontrakt na statki instalacyjne dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to jeden z ostatnich kroków, który dzieli nas od ich budowy. Skalę projektu najlepiej oddają liczby. Dzięki instalacji na morzu 100 potężnych turbin, łączna zainstalowana moc projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 osiągnie imponujące 1440 MW. A to pozwoli nam na zasilenie czystą, odnawialną energią ponad 2 milionów gospodarstw domowych" - przekonuje Jerzy Zań, prezes Polenergia SA.

Umowę dotyczącą statków Polenergia i Equinor podpisały ze spółką Cadeler. To globalna firma z siedzibą w Danii, która jest dostawcą usług związanych z instalacją, eksploatacją i utrzymaniem morskich farm wiatrowych. Specjalne statki instalacyjne będą mieć ponad 150 metrów długości.

Dodajmy, że proces instalacji wielkich turbin wiatrowych polega m.in. na zakotwiczeniu statków na specjalnych unoszących je "nogach". To trudna operacja. Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska tłumaczy, że budowa takiej infrastruktury na pełnym morzu jest bardzo skomplikowana i wymaga specjalistycznej floty statków. Zainstalują one najnowocześniejsze i bardzo wydajne turbiny wiatrowe na głębokości kilkudziesięciu metrów.

Projekt "Bałtyk" będzie mieć dwie fazy

Polenergia i Equinor realizują wspólnie na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk, o łącznej mocy do 3000 MW.

Jak wspomniano, projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są zlokalizowane w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Bardziej oddalony od brzegu będzie planowany w kolejnej fazie projekt Bałtyk 1 (81 km od linii brzegowej). Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Morskie farmy wiatrowe "Bałtyk" zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »