Wielki koncern wybuduje fabrykę kawy na Dolnym Śląsku. Dołoży się rząd

W Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie nowa fabryka kawy firmy Jacobs Douwe Egberts. Wielomilionowe dofinansowanie budowy zadeklarowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Zakład ma dać regionowi ponad 50 nowych miejsc pracy. To niejedyna duża inwestycja ogłoszona w ostatnim czasie w tym mieście.

Ponad 73 mln zł wyniesie wsparcie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii dla budowy zakładu produkcji kawy firm Jacobs Douwe Egberts, która ma się rozpocząć w 2026 roku w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformowała PAP. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2030 roku.

   

Jawor to miasto powiatowe w województwie dolnośląskim, 100 km od polsko-niemieckiej granicy. Bezrobocie w powiecie jest jednym z wyższych w całym regionie. We wrześniu wyniosło ono 9,5 proc - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Fabryka kawy w Jaworze. W zakładzie będą wypalać, mielić i pakować

Fabryka Jacobs Douwe Egberts OPS PL w Jaworze na Dolnym Śląsku zostanie wybudowana na niemal 20-hektarowej działce i ma stworzyć ponad 50 nowych miejsc pracy. W zakładzie kawa będzie wypalana, mielona oraz pakowana. Zakład ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie. Według zapowiedzi fabryka będzie mocno zautomatyzowana, stąd mimo dużej skali inwestycji deklarowane zatrudnienie to kilkadziesiąt osób.

Reklama

Według wstępnych założeń inwestycja ma kosztować ponad 610 mln zł. Wsparcie z Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma wynieść około 73 mln zł i ma pochodzić z "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030". Już wcześniej decyzję o wsparciu ogłosiła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest Park".

Globalny koncern Jacobs Douwe Egberts posiada już w Polsce jedną fabrykę - Palarnię Kawy w Sułaszewie, w województwie wielkopolskim. Produkowane są tam kawy marek L’OR oraz Prima. Na razie nie podano informacji, jakie marki kawy będą wychodzić z jaworskiej fabryki.

Kolejna fabryka w Jaworze. Powstać ma także zakład produkujący samochody

To kolejna duża globalna firma, która ogłosiła, że zmierza wybudować fabrykę w Jaworze. W ostatnim czasie swoje plany ogłosił także Mercedes-Benz, który planuje w mieście wybudować fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych.

Inwestycja ma kosztować ponad 6 mld zł i zapewnić nawet 2,5 tys. miejsc pracy. Wcześniej ten sam inwestor wybudował w Jaworze fabrykę silników oraz baterii do aut elektrycznych. Inwestycja kosztowała łącznie około 600 milionów euro.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fabryka | Jawor | inwestycja | Dolny Śląsk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »