Wizja obniżki stóp procentowych oddala się. "Bez cięć w 2023 roku"

Stopy procentowe w Polsce pozostały bez zmian - tak zdecydowała RPP na kwietniowym posiedzeniu. Zdaniem analityków taki stan rzeczy może się utrzymać przez dłuższy czas, ponieważ nie spodziewają się żadnych obniżek do końca bieżącego roku.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas kwietniowego posiedzenia po raz kolejny nie zmieniła obowiązujących poziomów stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają, że obecnie należy oczekiwać raczej obniżki niż podwyżki stóp. Ale termin, kiedy RPP może zdecydować się na obniżenie stóp, coraz bardziej się ich zdaniem oddala. Wszystko przez utrzymującą się wysoką inflację, która w marcu wyniosła 16,2 proc. w skali roku. 

Decyzja RPP

W kwietniu 2023 roku, zgodnie z oczekiwaniami, członkowie RPP zdecydowali o utrzymaniu obowiązujących stóp procentowych. To oznacza, że wynoszą one obecnie:  

Reklama
  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;   
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;   
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;   
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;   
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej. 

Stopy pozostają na tym samym poziomie od września 2022 roku, kiedy RPP dokonała - póki co ostatniej w cyklu - podwyżki.

"Koniunktura w gospodarce światowej - mimo poprawy części wskaźników w ostatnich miesiącach - pozostaje osłabiona. W strefie euro prognozy sygnalizują, że wzrost PKB w bieżącym roku będzie niski. Jednocześnie zawirowania w sektorze bankowym w Stanach Zjednoczonych i Europie zwiększyły niepewność co do kształtowania się aktywności gospodarczej na świecie w kolejnych kwartałach" - wskazała RPP w komunikacie po ogłoszeniu decyzji. Jak zaznaczyła RPP, wysoka pozostaje także presja inflacyjna. 

Rada oceniła także, że "osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce". 

"Do spadku krajowej inflacji będzie się przyczyniać osłabienie tempa wzrostu PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. W efekcie Rada ocenia, że dokonane wcześniej silne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie prowadzić do obniżania się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP" - podano w komunikacie.

"Obniżka stóp procentowych się oddala"

Zdaniem ekspertów w obecnym otoczeniu gospodarczym nie należy się spodziewać obecnie kolejnych podwyżek stóp w Polsce, jednak na obniżki stóp także przyjdzie poczekać. Tak wskazuje np. Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

"Kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp procentowych, ale jej termin zdaje się oddalać. Szanse na szybki spadek inflacji do wartości jednocyfrowych, umożliwiający cięcie stóp jeszcze w 2023 roku, maleją z każdym tygodniem" - napisał w komentarzu po publikacji decyzji RPP. 

Jak podkreśla analityk, na obniżki jest za wcześnie zarówno ze względu na sytuację w kraju i zagranicą. Do obniżania stóp może zniechęcać m.in. niedawna decyzja OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy. 

"Zaskakujący ruch OPEC+ dowodzi przede wszystkim absolutnego braku tolerancji dla spadku cen surowca poniżej 80 USD za baryłkę, do których doszło w trakcie marcowych turbulencji na rynkach finansowych. Innymi słowy nadzieje, że spadający ostatnio kurs ropy przełoży się na trwalsze i mocniejsze obniżki na stacjach, a tym samym przyspieszy rozpoczętą właśnie dezinflację - zostały znacząco rozwiane" - wskazuje Sawicki. 

Do tego jego zdaniem inflacja w Polsce wciąż pozostaje wysoka. 

"Na koniec roku dynamika CPI może jednak wciąż wynosić około 10 proc., a cen bazowych mniej więcej 8 proc. W takich warunkach na obniżki stóp prawdopodobnie będzie za wcześnie" - podaje Sawicki. 

"Bez cięć w 2023 roku"

Obniżek stóp w najbliższym czasie nie spodziewają się także analitycy banku ING. W komentarzu w mediach społecznościowych wskazali, że ich zdaniem w ogóle nie będzie cięć stóp w 2023 roku:

Podobnego zdania są ekonomiści mBanku. "RPP zakończyła posiedzenie bez zmian stóp procentowych. Stopa ref. nadal wynosi 6,75 proc. Jeśli projekcja inflacyjna zrealizuje się co do joty to nie widzimy przestrzeni do cięcia stóp w tym roku" - wskazali w komentarzu na Twitterze.

Obniżki w 2023 roku nie oczekuje także Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy PIE wskazują, że co prawda badania koniunktury GUS wskazują na słabsze prognozy wzrostu cen niż dotychczas, a dane NBP sugerują, że Polacy zaczęli oszczędzać zamiast wydawać. Jednak na przeszkodzie obniżkom stóp będzie stała utrzymująca się wysoka inflacja.

"RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Główna stopa od września wynosi 6,75 procent. Podobny kierunek polityki pieniężnej prowadzą inne banki centralne Europy Środkowej. Zanika jednak różnica stóp procentowych do największych gospodarek świata. Podwyżki stóp schłodziły rynek kredytów i oczekiwania inflacyjne. Badania koniunktury GUS wskazują na słabsze prognozy wzrostu cen we wszystkich branżach począwszy od grudnia. NBP wskazuje też, że wartość depozytów terminowych w lutym była dwukrotnie wyższa niż rok temu. Skutkuje to mniejszą skłonność do konsumpcji. Niemniej spodziewamy się braku zmian stóp procentowych w 2023 r. Inflacja będzie przekraczać 10 proc. przez większą część roku, co efektywnie zamyka przestrzeń do obniżek" - wskazali. 

Analitycy w komentarzach po decyzji RPP podkreślają, że dzisiejsza decyzja nie była zaskoczeniem. Istotniejsza może się okazać za to czwartkowa konferencja prasowa szefa NBP Adama Glapińskiego. To dalsza komunikacja ze strony Rady Polityki Pieniężnej zdecyduje bowiem o tym, jakich ruchów będzie oczekiwał rynek.

"O ile sama decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian nie będzie raczej zaskoczeniem, to dla inwestorów najważniejsze będą sygnały odnośnie do dalszej ścieżki stóp procentowych w 2023 roku, i zasadności lub nie ewentualnej gry na obniżki stóp w tym okresie. Na to prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do jutrzejszej konferencji prezesa NBP" - wskazywali przed decyzją ekonomiści Santander Bank Polska. 

oprac. Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NBP | Rada Polityki Pieniężnej | inflacja | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »