Wniosek o zamrożenie cen prądu. Ostatnie dni na tańszy prąd

Zamrożenie cen prądu z założenia ma być sposobem na gigantyczny wzrost cen energii. Wprowadzenie tarczy solidarnościowej sprawia, że miliony polskich gospodarstw zapłaci w tym roku około 40 procent rynkowej ceny za energię elektryczną. Wkrótce mija termin na złożenie wniosku o zamrożenie cen prądu, dlatego wyjaśniamy, gdzie złożyć odpowiednie dokumenty, kto może liczyć na niższe rachunki oraz jakie są warunki zamrożenia cen prądu.

Na czym polega zamrożenie cen prądu?

Zamrożenie cen prądu ma być wsparciem dla odbiorców energii elektrycznej, którzy, w związku z różnymi czynnikami, doświadczają wzrostów cen. Na czym polega zamrożenie cen prądu? Zgonie z rządowymi założeniami pomoc ta polega na ustanowieniu rachunków za energię elektryczną w 2023 r. na poziomie z roku 2022 dla określonych limitów zużycia.

Zamrożenie cen prądu to forma wsparcia dla gospodarstw domowych. Kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie mocno zdestabilizował ceny energii elektrycznej. Stąd ustawa o "szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej".

Reklama

Zamrożenie cen prądu. Jakie limity?

Obowiązujących limitów jest kilka i definiowane są na podstawie chociażby rodzaju czy wielkości gospodarstwa. Zamrożenie cen prądu obejmuje taryfy odbiorców w gospodarstwach domowych oraz grupie taryfowej G (np. pomieszczenia gospodarcze lub garaże). Jakie limity obowiązują? Dla wszystkich gospodarstw domowych jest to 2 MWh.

Limity w zamrożeniu cen prądu zostały podniesione dla:

  • gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnościami: limit to 2,6 MWh;
  • gospodarstw domowych, w których mieszkają rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny oraz dla rolników: limit to 3 MWh;
  • działek usytuowanych na rodzinnych ogródkach działkowych: limit to 250 kWh.

Zamrożenie cen prądu odbywa się automatycznie dla limitu 2 MWh. W przypadkach takich gospodarstw nie są wymagane żadne wnioski ani oświadczenia. Wniosek o zamrożenie cen prądu muszą złożyć ci właściciele, którzy spełniają szczególne warunki uprawniające do zwiększenia limitu.

Gdzie i do kiedy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu?

Wniosek o zamrożenie cen prądu należy złożyć do swojego dostawcy. Dokumenty i wzory odpowiednich oświadczeń można znaleźć na stronach spółek energetycznych. Jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu? Można zrobić to tradycyjnie, wysyłając dokumenty pocztą na adres siedziby dostawcy prądu

CZYTAJ TAKŻEKolejna edycja programu "Mój prąd". Można dostać nawet 58 tys. zł dofinansowania

Jak złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu online? Oświadczenie można złożyć poprzez stronę internetową dostawcy. Wystarczy wybrać "Złóż oświadczenie", po czym wybieramy sposób logowania. Po uzupełnieniu danych należy podpisać oświadczenie podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowodem) lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Potwierdzenie trafi na naszą skrzynkę Gov (ePUAP) od razu po wysłaniu oświadczenia

Do kiedy złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu? Zgodnie z zapisem ustawodawcy w art. 9 ust. 9, oświadczenie należy złożyć nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku. Osoby, które nie złożą dokumentów końca czerwca nie uzyskają wyższego limitu zamrażającego ceny prądu. Będzie ich obowiązywał limit 2000 kWh na rok.

Sposób na niższe rachunki o 10 procent

Zamrożenie cen prądu to jedna z możliwości. Ustawodawca przewidział też dla gospodarstw szansę na tańszy prąd o 10 procent. Jeżeli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 roku odbiorca zmniejszy swoje zużycie o min. 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, to w 2024 sprzedawca zaoferuje upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Jak sprawdzić, ile prądu zużyłem?

Możemy sami kontrolować zużycie prądu, spisując dane z licznika w określonych terminach. W sytuacji, kiedy mamy zapisane z dnia 31 grudnia 2022 roku i zapiszemy zużycie 30 czerwca 2023 roku, łatwo odpowiemy sobie na pytanie, czy obejmie nas zamrożenie cen prądu. Jeżeli przez sześć ostatnich miesięcy zużyliśmy go mniej niż 1 MWh, jesteśmy na dobrej drodze. 

Jak sprawdzić, ile prądu zużyłem? Oczywiście przydatne będą faktury od jego dostawcy. Najważniejszą informacją jest zużycie energii wyrażone w kWh, które pokazuje nam, jaką ilość prądu zużyliśmy w minionym miesiącu lub roku.

Jak sprawdzić, ile prądu zużyłem? Dostawcy energii prześcigają się w ułatwieniach dla swoich klientów. Część z nich proponuje sprawdzenie zużycia energii przez aplikację. Takie rozwiązanie proponuje chociażby Tauron. W aplikacji można na przykład szybko sprawdzić stan zużycia energii elektrycznej z ostatnich faktur. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ

Rachunek za prąd zawiera często tabelę z informacją o prognozowanym zużyciu prądu. Takie dane również mogą posłużyć do podpowiedzi, ile prądu zużyliśmy. Prognozowana wartość powstaje na podstawie zużycia w tym samym okresie w zeszłym roku. Choć nie jest to dokładna odpowiedź, pozwala mniej więcej w trwającym roku oszacować zużycie prądu.

CZYTAJ TAKŻE:

Rachunki za prąd są niższe dzięki OZE. Kraje UE zaoszczędzą łącznie 100 miliardów euro

Ceny prądu są zamrożone, ale niektórych czeka duża dopłata. Jak jej uniknąć?

Opłata kogeneracyjna wzrosła po cichu. Nie wszyscy wiedzą, że od stycznia płacą więcej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamrożenie cen energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »