Wpływowa ekonomistka krytykuje Donalda Trumpa. "Deficyty są zbyt duże"
Administracja Donalda Trumpa ma ostatnio złą passę. Najpierw agencja Moody's obniżyła rating USA, a teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wzywa ekipę rządzącą w Białym Domu, by na poważnie zajęła się niepokojącym stanem finansów publicznych. "Deficyty fiskalne w USA są zbyt duże i muszą zostać zmniejszone" - powiedziała na łamach "Financial Times" Gita Gopinath, pierwsza zastępczyni dyrektora zarządzającego MFW.
W rozmowie z "Financial Times" Gita Gopinath z MFW - w latach 2005-2022 profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda - ostrzegła, że deficyty fiskalne USA są "bardzo wysokie".
Według Gopinath poziom deficytów fiskalnych w USA dawno przekroczył bezpieczną granicę i powinny one zostać zmniejszone. Pierwsza zastępczyni dyrektora wykonawczego MFW wezwała także administrację Donalda Trumpa do pilnego rozwiązania problemu "ciągle rosnącego" zadłużenia.
Media w USA zwracają uwagę, że komentarz Gopinath zbiega się w czasie z obniżką ratingu kredytowego USA przez agencję Moody's z najwyższego poziomu "AAA" do "AA1". Jedna z trzech wiodących agencji ratingowych świata uzasadniła swoją decyzję niepowodzeniem rządu federalnego w zakresie opanowania rosnącego zadłużenia, które sięga już 36 bilionów dolarów - i utrzymującymi się wysokimi deficytami.
Czytaj więcej: Ważny wskaźnik USA obniżony. Powodem biliony dolarów zadłużenia
Gopinath, którą "Financial Times" w 2021 r. zaliczył do grona 25 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, odniosła się także do piętna, jakie polityka handlowa administracji Trumpa odciska na gospodarce USA. Jej zdaniem polityka ta generuje wciąż "bardzo wysoki" poziom niepewności, mimo pozytywnych sygnałów wskazujących na częściowe złagodzenie napięć, takich jak czasowa redukcja ceł wzajemnych, na którą zgodziły się USA i Chiny - czy umowa handlowa między USA i Wielką Brytanią, podpisana na początku maja.
Gita Gopinath uważa również, że obecne wysiłki Trumpa na rzecz przedłużenia obowiązywania ulg podatkowych wprowadzonych w 2017 r. i wprowadzenia nowych zachęt podatkowych mogą jeszcze bardziej pogłębić deficyt fiskalny USA.
W kwietniowej rundzie prognostycznej MFW obniżył prognozę wzrostu gospodarczego USA na 2025 rok do 1,8 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu. Jako uzasadnienie dla prognozy Fundusz wskazywał wysokie koszty pożyczkowe budżetu i obstrukcje, jakie mogą spowodować wojny celne. Ostrzegał też przed kolejnymi ryzykami w dół dla już obniżonej prognozy, wynikającymi ze zwiększania poziomu ceł.
Gita Gopinath jest zdania, że coraz większe bariery w wymianie handlowej i niepewność mogą spowodować "znaczące spowolnienie" globalnego wzrostu gospodarczego. "To zdecydowanie pozytywna okoliczność, że średnie stawki taryfowe są niższe niż zakładaliśmy, ale poziom niepewności jest bardzo wysoki i musimy zobaczyć, jakie będą nowe stawki" - zaznaczyła w rozmowie z "FT".
MFW przyjmuje też obecnie, że prawdopodobieństwo wystąpienia w tym roku recesji w amerykańskiej gospodarce wynosi 40 proc. Jeszcze w październiku 2024 r. prawdopodobieństwo to było szacowane na 25 proc.