Wróci pomysł obligacji antyinflacyjnych emitowanych przez NBP?

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, powiedział w TVN24, że przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczona. Zdaniem Koteckiego, należy wrócić do pomysłu antyinflacyjnych obligacji emitowanych przez NBP.

- Podwyżki stóp z jednej strony, ale z drugiej strony chyba warto - bo tu pole manewru może być coraz mniejsze, jeśli chodzi o stopy procentowe, nie możemy spowodować katastrofy u kredytobiorców i instytucji - rozważyć pomysł antyinflacyjnych obligacji emitowanych przez NBP. Myślę, że do tego pomysłu należy wrócić i mam nadzieję, że wrócimy na najbliższym posiedzeniu RPP - powiedział Kotecki.

- Jednak też jestem zdania, że stopa jest już na dosyć wysokim poziomie. Jeśli projekcje makroekonomiczne, czyli silne spowolnienie w polskiej gospodarce rzeczywiście będą się realizowały, czyli w stagflacyjnej sytuacji, to wydaje się, że stopy procentowe już bardzo nie mogą wzrosnąć - dodał.

Reklama

"Inflacja może nam wystrzelić powyżej 20 proc."

W ocenie członka RPP, inflacja na początku 2023 r. może przekroczyć 20 proc. rok do roku.

- Niestety jest tak, że inflacja nam rośnie. Mówię o tym od dłuższego czasu - inflacja nie jest przejściowym zjawiskiem, nie jest też zjawiskiem, które będzie się nam obniżało. Boję się bardzo o początek przyszłego roku - ciągle uważam, że inflacja może nam wystrzelić powyżej 20 proc. - powiedział Kotecki.

- Boję się, że inflacja nadal będzie problemem - dodał.

We wtorek GUS podał, że inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. rok do roku. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 15,5 proc. rdr. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Ludwik Kotecki | inflacja | obligacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »